PhDr. Jaroslav Blecha
tel.: +420 533 435 256
mob.: +420 721 117 413
e-mail: jblecha@mzm.cz
Vzdělání
Zaměstnání
Vědecký a výzkumný pracovník, vedoucí Oddělení dějin divadla, ředitel Uměnovědného muzea, Moravské zemské muzeum, Brno.
Narozen 13. dubna 1955 v Brně. V letech 1975–1980 vystudoval na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně obory divadelní věda a hudební věda. Tamtéž absolvoval postgraduální studium oboru muzeologie. Od roku 1982 pracuje v Oddělení dějin divadla Moravského zemského muzea v Brně, od roku 1992 je vedoucím tohoto oddělení. Zabývá se zejména historií českého loutkového divadla, soustřeďuje se na výzkum a systematické vytváření sbírky autentických dokumentů kočovného marionetového divadla na Moravě a tzv. rodinného loutkového divadla první poloviny 20. století. Vědecky se uplatňuji také v oblasti koncipování a realizování odborných výstav a expozic. Poznatky z výzkumu prezentuje kromě publikování též formou přednášek, besed, výstav, netradičních dílen a televizních a rozhlasových pořadů.
V letech 2000–2001 např. realizoval projekt srovnávacího výzkumu výtvarného fenoménu české loutky, podpořený grantem Ministerstva kultury ČR. Dominantní cíl představovala analýza českých loutkářských sbírek s důrazem na determinaci původu českých loutek, hledání obecných znaků v přeměnách jejich tvarosloví a technologie. Mimořádným výstupem tohoto bádání se stala kromě jiného ojedinělá specifická výstava o české loutce a scéně jako výtvarném artefaktu Česká loutka, jejíž realizace v Císařské konírně Pražského hradu se ujala Správa Pražského hradu pod záštitou prezidenta Václava Havla v letech 2002–2003 (variace této výstavy se posléze uskutečnila také ve spolupráci MZM a MG v Brně). Značným ohlasem lze doložit úspěšnost také dalších předchozích projektů, např. významnější výstavy Dynastie Kopeckých aneb moravské dědictví (1993), Lesk a bída pimprlat (1996), Dům plný loutek (1997), Zapomenuté loutky (2009), Rodinná loutková divadélka – skromné stánky múz (2010), Půvaby loutek a soch – Vojtěch Sucharda a jeho Říše loutek (2011), ze zahraničních alespoň Czech Travelling Puppet Theatre (2000, Dánsko), Dukker i snor (2010, Dánsko), z tematických akcí kupř. koncipování a vedení mezinárodních seminářů při festivalu Loutkářská Chrudim na téma užití tradičních výrazových prostředků marionetového divadla v současném loutkovém divadle aj.
V roce 2007 obdržel ocenění festivalu „Titirijai 07“ za přípravu a realizaci dosud nejrozsáhlejší odborné prezentace českého loutkářství v mezinárodním projektu Okno do českého loutkářství ve španělské Tolose.
Je členem významných loutkářských organizací – např. exekutivy Českého střediska UNIMA, Teatrologické společnosti, SIBMAS a Spolku pro vydávání časopisu Loutkář. Byl radou mezinárodní UNIMA za ČR, členem Výzkumné komise UNIMA (Resesarch Commission).
Je členem ediční rady Moravského zemského muzea v Brně a členem redakční rady časopisu Loutkář, Praha, dále členem vědecké rady Západočeského muzea v Plzni a také členem poradních sborů pro nákup sbírek Národního muzea v Praze a Muzea loutkářských kultur v Chrudimi.
Externě příležitostně přednáší problematiku loutkového divadla na FF MU v Brně – na Katedře divadelní vědy a na Ústavu hudební vědy (dějiny českého a světového loutkového divadla, teorie a estetika loutkového divadla).
Podřízená oddělení Uměnovědného muzea MZM