Pavilon Anthropos, Pisárecká 5, Brno
Čtvrtek 21. 11. 2024 v 18:00 hod.
Soužití indiánů s přírodou, kterou chápou a se kterou komunikují, je pro nás neuvěřitelné a mystické. Mnislav Zelený zná tajemství svého indiánského přítele, s jehož dědou stejného věku je ve styku telepatickou cestou a přivolal si ho z ekvádorské džungle... Život etnologa a kulturního antropologa Mnislava Zeleného Atapany je spojen s výzkumem v Jižní Americe, kde navštívil mnoho etnických skupin v Amazonii, Andách a Mezoamerice a s některými domorodci žil delší dobu. První cestu podnikl v roce 1969. V roce 1989 ho adoptoval kmen Yawalapitiů a šaman Gunitze mu dal jméno Atapana – List zelené palmy.
Komentovaná prohlídka stálé expozice Zaniklý život na Moravě
Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno
Čtvrtek 28. 11. 2024 v 16:00 hod.
Nechte se provést expozicí Zaniklý život na Moravě paleontologem Tomášem Turkem, díky kterému vám v expozici neunikne nic podstatného. Mezi vystavené novinky patří jediný dinosauří zub z ČR, který byl nalezen v Brně, krunýř obrovské suchozemské želvy nebo horniny, které byly v minulosti využívány ke stavebním účelům (např. kašna Parnas) a další zajímavosti. Součástí expozice jsou i ukázky recentních mořských ryb z Tasmanova moře, jejichž příbuzní byli nalezeni i u nás.
Tisíc tváří Amazonie - Amazonka: čtvrtstoletí od objevu pramenů českými expedicemi
Pavilon Anthropos, Pisárecká 5, Brno
Čtvrtek 28. 11. 2024 v 18:00 hod.
Prof. RNDr. Bohumír Janský, CSc. (Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta) zkoumá prameny Amazonky od roku 1990, kdy učil na peruánských univerzitách v Limě a Cuscu. Spolupracoval s peruánským geografem prof. Dr. Carlosem Peñaherrerou. V roce 1995 připravil první expedici do Peru, kde navštívil provincii Cailloma. Expedice "Hatun Mayu 1999" změřila řeku Carhuasanta a označila ji za hlavní pramen Amazonky. Kvůli pochybnostem byla uspořádána expedice "Hatun Mayu 2000", která potvrdila, že Amazonka nemá jediný pramen, ale čtyři horské řeky. Poslední výzkumy opět potvrdily, že hlavním pramenem je řeka Carhuasanta. Samuel Fritz, jezuita českého původu, vytvořil jednu z prvních map Amazonky.
Nizozemské obchodní mince a peněžní oběh v českých zemích v 1. polovině 17. století
Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno
Čtvrtek 5. 12. 2024 v 17:30 hod.
Peněžní oběh v českých zemích 1. poloviny 17. století výrazně změnil příliv nizozemských zlatých a stříbrných obchodních mincí. Stříbrné tolary a zlaté dukáty se staly, stejně jako v mnoha jiných evropských zemích, běžnou součástí platebního styku. Jaké byly příčiny tohoto jevu, proč se Nizozemí stalo "ražebnou světa" a jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými nominály, které do českých zemí pronikaly. Na tyto otázky a témata bude zaměřena pozornost v rámci přednášky. Přednášející: PhDr. Filip Hradil (Vlastivědné muzeum v Olomouci).
Pavilon Anthropos, Pisárecká 5, Brno
Čtvrtek 12. 12. 2024 v 16:30 hod.
Netopýři v oblasti mírného pásma žijí svůj život ve dvou fyziologických extrémech. Jedním je energeticky nesmírně nákladný aktivní let, a tím druhým je zimní spánek neboli hibernace, díky které přežijí dlouhé období bez potravy. Člověk nic z toho nezvládne, tedy bez moderních technologií, i když by podobnými vlastnostmi velmi rád vládl. A hibernaci nezvládne ani za pomocí techniky. Obsahem přednášky je představení toho, v čem je hibernace netopýrů tak zajímavá a jak nám může v budoucnosti pomoci v cestování vesmírem.