Připravované výstavy

Projekt Venuše100

Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno
20. 6. – 28. 9. 2025


Projekt k 100. výročí nalezení Věstonické venuše


Cílem projektu je představit jeden z nejcennějších a nejznámějších archeologických předmětů světa – tzv. Věstonickou venuši. Tato keramická soška, která je zapsána na seznamu národních kulturních památek České republiky, patří k ikonickým dokladům uměleckého cítění a zručnosti lovců mamutů z období starší doby kamenné. V roce 2025 si připomeneme 100 let od jejího objevení na výzkumech Karla Absolona v Dolních Věstonicích.

Více na webu venuse100.cz

Stěžejní částí projektu je výstava, kde uvidí návštěvníci tuto sošku v originále, přičemž zvolená forma prezentace umožní, narozdíl od podobných příležitostí v posledních letech, její prohlídku ze všech stran. Návštěvníci tedy budou moci prozkoumat i její zadní část, která bývá skryta z důvodu ochrany figurky v originální krabičce. Vystaveny budou i fragmenty dalších venuší ze sbírek Moravského zemského muzea. Důležitou součástí výstavy budou i panely, které zasadí nález do období lovců mamutů, seznámí návštěvníky s historií objevu i nejnovějšími výsledky zkoumání venuše pomocí mikro-CT. Součástí prezentace bude audiovizuální prezentace, interaktivní prvky pro děti, stejně jako možnost prozkoumat tvar venuše dotykem s využitím kvalitní kopie získané z mikro-CT snímkování.

Projekt Venuše 100 bude ve veřejném prostoru rezonovat od začátku dubna 2025 a vyvrcholí ve dnech 20. 6. až 13. 7. 2025. Všechny hlavní akce se budou odehrávat v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně a v přilehlém Biskupském dvoře.
 

Podcast Moravského zemského muzea
"Spojujeme minulost s budoucností" – s Karlem Špalkem

Projekt Venuše100

  • 2. 4. 2025 v 11:00 tisková konference v Dietrichsteinském paláci.
     
  • 18. 6. 2025 bude slavnostně představena stříbrná mince, kterou vydává při příležitosti sta let od objevu Česká národní banka. Stříbrná mince bude poté připravena k prodeji na pokladně MZM.
     
  • 20. 6. 2025 v 9:00 se výstava Venuše100 otevře veřejnosti. K výstavě bude vydána knižní monografie o Věstonické venuši.
     
  • 20. 6. 2025 vyvrcholí oslavy společenským večerem v Biskupském dvoře v Brně. Hlavním bodem programu bude předpremiéra filmu České televize v režii Karla Špalka o tajemstvích a výzkumu Věstonické venuše. Hosté se mohou těšit na scénický tanec baletu Národního divadla Brno se světelnou show a pravěkou hudbou Kryštofa Mařatky, na pódiu se objeví i herci z filmu. Po skončení akce se program přesune na Zelný trh, kde bude následovat koncert skupiny Kumbalu.
  • 13. 7. 2025, tj. v den, kdy byla Věstonická venuše objevena, se bude konat Den s Věstonickou venuší - bude připraven bohatý program v podobě komentovaných prohlídek, přednášek a dětských dílen.
    V Dietrichsteinském paláci bude zřízena mimořádná poštovní přepážka pošty Brno 2 s výročním razítkem.
    Ražení pamětních mincí.
     
  • 16. a 17. 9. 2025 proběhne v Moravském zemském muzeu odborná konference zaměřená na problematiku výzkumu uměleckých předmětů se zaměřením na vyobrazení člověka.
     
  • 25. 9. 2025 Mýtus velké bohyně - nová dlouhodobá výstava oživí stálou expozici Pravěk Moravy, budou zde vystaveny originály ostatních neolitických venuší včetně nejkrásnější keramiky moravského pravěku.
     
  • Projekt oslav Venuše100 v Moravském zemském muzeu je zároveň propojen s výstavní akcí Regionálního muzea v Mikulově a Archeoparku Pavlov s názvem Druhý život Věstonické venuše a Festivalem designu Křehký Mikulov.
     
  • Ve spolupráci se Statutárním městem Brnem byla zahájena na základních školách soutěž o nejkrásnější ztvárnění Věstonické venuše s názvem Venuše stokrát jinak, termín vyhlášení vítězů bude upřesněn.

Změna programu vyhrazena.

Nad projektem přijali záštitu předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil, ministr kultury ČR Martin Baxa, hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich a primátorka Statutárního města Brna Markéta Vaňková.

Česká televize se stala hlavním mediálním partnerem projektu s celostátním pokrytím, mediálním partnerem je Český rozhlas.

Věstonická venuše

Věstonická venuše je figura z pálené hlíny o rozměrech 111 x 44 x 26 mm, rozlomená na dvě části, bez chodidel, na temeni jsou viditelné 4 široké mělké vpichy a nad levou hýždí otisk dětského prstu. Jedná se o nejstarší umělecký předmět z keramiky na světě, z období lovců mamutů starší doby kamenné (paleolit – gravettien), stáří 27–29 tisíc let. Věstonická venuše byla nalezena 13. července roku 1925 v centrálním ohništi v horní části stanice v Dolních Věstonicích. Tato národní kulturní památka České republiky je uložena ve sbírce Ústavu Anthropos Moravského zemského muzea pod evidenčním číslem DV 30000.

Elity Velké Moravy II. Člověk a zvíře

Archeologický skanzen Opevněné velkomoravské sídliště středního Pomoraví v Modré u Velehradu - Klenotnice Velké Moravy
30. 4. – 20. 12. 2025


Výstava přímo navazuje na návštěvnicky úspěšný projekt Elity Velké Moravy, který byl v roce 2024 zahajovacím výstavním počinem v nově zbudované podzemní Klenotnici Velké Moravy v archeoskanzenu v Modré u Velehradu. Jsou v ní představeny další významné originální nálezy z raně středověkých pohřebišť a sídlišť Moravy, Slovenska i Čech, doplněné o nově vzniklé vědecké rekonstrukce výjimečných sbírkových předmětů, které z různých příčin nelze přímo vystavit. Význam je přitom kladen na ty z nich, na nichž jsou zachyceni lidí a zvířata v různých zpodobněních, nezřídka jedinečných.

Výstavu připravilo Moravské zemské muzeum ve spolupráci s Archeologickým ústavem AV ČR v Brně, Ústavem archeologie a muzeologie FF MU, Archeologickým ústavem SAV v Nitře, Muzeem východních Čech v Hradci Králové a obcí Modrá.

885 - Když umíral Metoděj

Archeologický skanzen Opevněné velkomoravské sídliště středního Pomoraví v Modré u Velehradu - knížecí palác
Od 30. 4. 2025


Výstava představuje v pořadí již devátý výstavní projekt vycházející z raně středověkých dějin Moravy prezentovaný v interiéru paláce archeoskanzenu v Modré U Velehradu. Prostřednictvím 10 figurín v životní velikosti a průvodních textů zaznamenává závěrečné chvíle života Metoděje, arcibiskupa "svaté moravské církve" v době Velkomoravské říše, kdy se tento loučí se svými druhy a žáky, a také s vládnoucím knížetem Svatoplukem. Upomíná na akt, který se odehrál v průběhu velikonočním týdne, na začátku dubna roku 885, tedy před 1140 lety.

Výstava vznikla ve spolupráci Moravského zemského muzea, obce Modrá, vedení archeoskanzenu v Modré a občanského sdružení Velkomoravané.

Maestro Salieri

Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno
Arkádová chodba zámku v Náměšti nad Oslavou
30. 5. – 12. 10. 2025


Výstava uspořádaná k dvoustému výročí úmrtí hudebního skladatele Antonia Salieriho (7. května 1825).

Cílem výstavy je pocta Antoniu Salierimu, spolu s prezentací ověřených faktů o jeho životě a smrti a zároveň prezentace unikátní a málo známé kolekce Salieriho rukopisů, raných tisků a opisů jeho skladeb, které uchovává Oddělení dějin hudby MZM ve sbírce ze zámku v Náměšti nad Oslavou, sídla rodu Haugwitzů.

Nejvzácnějším exponátem je autograf Salieriho requiem (Picciolo Requiem), které skladatel napsal sám pro sebe a na konci života jej věnoval blízkému příteli, hraběti Heinrichu Wilhelmu Haugwitzovi (1770-1842). Oddělení dějin hudby MZM uchovává i dedikační dopis hraběti, jako i další Salieriho autografy, např. Gratulační kantátu (přímo komponovanou pro hraběte Haugwitze), spolu s reprezentativním souborem Salieriho tvorby v dobových opisech a tiscích. Tyto archiválie zcela výjimečné hodnoty budou vůbec poprvé takto uceleně vystaveny.

Salieriho requiem a celá náměšťská sbírka jsou památky mimořádného významu v evropském kontextu, vzhledem k osobnosti A. Salieriho a také tím, že ukazují bohatý a unikátní hudební život náměšťského panství v době Heinricha Wilhelma Haugwitze a propojenost regionální hudební kultury s dobovými vrcholnými centry hudebního života jako Vídeň, Milán, Paříž a další.

Hlavním pořadatelem výstavy je Moravské zemské muzeum, ve spolupráci s Národním památkovým ústavem.

Nad výstavou laskavě převzal záštitu J.E. pan Mauro Marsili, velvyslanec Itálie v České republice.

Mýtus velké bohyně

Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno
Podzim 2025


Na podzim 2025 vystřídá výstavu Venuše100 výstava Mýtus Velké Bohyně. Bude prezentovat veřejnosti soubor "mladších" venuší z období neolitu před 6500 lety. Tyto venuše představují výrazný archeologický fenomén, spojený s konkrétní dobou a archeologickou kulturou, vyznačující se nejkrásnější keramikou našeho pravěku. Věstonická venuše tak předá prostor svým mladším moravským sestrám.

Obyvatelé střední Evropy v době před 6700 až 5700 lety, v mladší a pozdní době kamenné, vybudovali v průběhu 35 až 40 generací výrazný životní styl, který byl sjednocován podobným myšlením, mytologií, technologickými znalostmi, ale také specifickým estetickým vnímáním. Myšlenky tehdejších lidí se nám bez znalosti písma nedochovaly, ale odraz jejich života v archeologických nálezech ano.

Jedná se o nápadné množství ženských sošek - venuší a nejkrásnější malovanou a rytou keramiku našeho pravěku. Oproti předchozímu období se na Moravě zvýšil počet obyvatel - můžeme říci osadníků - jejichž počet odhadujeme pro celé naše území na 30 až 50 tis. osob.

A kam se nakonec lidé moravské malované keramiky (lengyelské kultury) přibližně před 5700-5600 lety vytratili? Na tuto otázku archeologie dosud odpovědět neumí. Jisté však je, že svět zaplněný ženskými figurami, venušemi a malovanou keramikou po deseti staletích postupně mizí a již se nikdy nevrátí.

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS