Český komiks a jeho svět

8. 6. 2022 - 28. 2. 2023

Zpět na Výstavy | Dietrichsteinský palác


Otevírací doba: středa až pátek 9-17 hod., sobota 10-17 hod., neděle 13-17 hod.
Vstupné: plné 80 Kč, zvýhodněné 50 Kč, rodinné 170 Kč


Upozorňujeme, že výstava nemá bezbariérový přístup. Návštěva osob na vozíku možná pouze po předchozí objednávce termínu na tel. 778 743 955 nebo 778 743 941.

Výstava představuje vývoj českého obrázkového seriálu od začátku 20. století po současnost. Ukazuje, jak vypadaly rané formy komiksu a seznámí návštěvníky s jeho prvními výraznými hrdiny. Dozvíme se, s jakými problémy se komiks musel potýkat v době komunismu, ale i to, jakým těžkostem čelí ve svobodných časech po roce 1989. Do hájemství kreslených příběhů už za první republiky příležitostně zavítali cenění výtvarní umělci, ale i výtvarně neškolení kreslíři často dosahovali a dosahují pozoruhodných výsledků. Je zřejmé, že kdysi podceňovaná komiksová vizuální forma se v poslední době rozprostřela do mimořádné žánrové pestrosti a že už řadu let necílí primárně na děti a mládež.

Výstava upozorňuje na dobová propojení českého komiksu s vývojem ve světě i na speciální vazby se Slovenskem, v neposlední řadě pak na skutečnost, že se v kdysi téměř výlučně mužském prostředí komiksu aktuálně prosazuje stále více nadaných autorek.

Prezentace představených autorů je primárně založena na originálních kresbách. Zájemci si tak budou moci udělat přesnou představu o výtvarném talentu vystavených kreslířů, nezkreslenou omezenými možnostmi dobových reprodukčních technologií. Zastoupeni budou jak všeobecně známí umělci jako Josef Lada, Ondřej Sekora, Jaroslav Foglar a Jan Fischer, Jaroslav Němeček, Kája Saudek, Lucie Lomová či Pavel Čech, tak i tvůrci často pozapomenutí, nicméně pro vývoj domácího obrázkového seriálu důležití. Všechny generace návštěvníků se tedy mohou těšit, že na výstavě naleznou to své, ať už to budou obrázky z dětství, ke kterým mají důvěrný vztah či komiksy zabývající se vážnějšími a společenskými tématy.

Výstava je připravena u příležitosti 100. výročí vzniku Ladova obrázkového seriálu „Šprýmovné kousky Frantíka Vovíska a kozla Bobeše“, který patří k zásadním milníkům historie českého komiksu.

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS