Při příležitosti výročí narození Michaela Dusa jsme se obrátili na Mgr. Petru Pichlovou, vedoucí Oddělení dějin kultury antitotalitního zaměření, o bližší informace o jeho osobnosti, aby přiblížila návštěvu ODKAZU v Oslavičce u Třebíče, kde Michael Dus žil a kde měl uložen fotografický archiv.

"Před pěti lety jsem v Praze navštívila velkou výstavu konanou u příležitosti připomenutí Charty 77 s názvem Charta story. Kurátoři výstavu rozčlenili do několika oddílů. Jeden z nich se věnoval Chartě 77 ve spojení s fotografií. Uzavírala jej série snímků zachycujících Filipa Topola, Olgu a Václava Havlovy či Ivana Martina Jirouse, jejichž autorem byl Michael Dus. Příjmení Dus jsem tehdy ještě neznala. Teprve později jsem se začala skrze osud Jana Šimsy častěji setkávat se jménem Jan Dus, který patřil k okruhu evangelických disidentů hlásících se, podobně jako Šimsa, k tzv. Nové orientaci. Když mi paní Marta Procházková sdělila, že letos na konci května zemřel fotograf Michael Dus, jednotlivé záblesky z pražské výstavy a z povědomí známého jména evangelického faráře se propojily. Jan Dus je totiž otcem Michaela Dusa.

Brzy následovala od paní Procházkové nabídka, zda bychom s kolegy nechtěli jet do Oslavičky u Třebíče, kde Michael Dus po velkou část svého života bydlel a kde byl uložen celý jeho fotografický archiv. Neváhala jsem ani chvilku. V Oslavičce jsme strávili slunný říjnový den setkáním s dětmi a vnoučaty Michaela Dusa a hlavně probíráním tisíců negativů. Zpátky do Brna jsme si kromě krabic s negativy odváželi výhled na obrovské množství práce při jejich digitalizaci. Ale hlavně nezapomenutelnou vzpomínku na místo, které bylo ještě stále prodchnuté nevázaným, uměleckým životním stylem tohoto neprávem pozapomenutého fotografa.

Michael Dus se narodil 15. ledna 1962 v Litoměřicích v rodině zdravotní sestry a evangelického faráře. Život rodiny Dusovy byl vzhledem k politické nepohodlnosti Jana Dusa silně poznamenán komunistickou perzekucí. Po odnětí státního souhlasu k výkonu duchovní služby otce rodiny se museli několikrát stěhovat. Oba rodiče se živili převážně manuálními profesemi. Roky 1986–1987 strávil Jan Dus ve vězení. Jeho syn Michael se vyučil tiskařem a začal se intenzivně zajímat o fotografii. Té pak věnoval celý svůj život, fotografoval zejména společnost přátel a známých, mezi nimiž se nejčastěji pohyboval. Prostředí to bylo široké – od havlovských salónů, přes bytové semináře, prostředí undergroundových autorů po přátele z evangelických kruhů. V roce 1988 se oženil, do manželství se narodily tři děti. Rodina žila nejprve v Praze, pak v Jihlávce u Horních Dubenek a nakonec v Oslavičce. Více než deset let pracoval Michael Dus v muzeu na zámku ve Velkém Meziříčí a práce mezi sbírkovými předměty jej dle pamětníků bytostně bavila. Jistě tak není dílem náhody, že se soubor jeho fotografických negativů ocitnul právě v muzeu. Michael Dus zemřel na konci května letošního roku, ale jeho odkaz v ODKAZu přetrvává.

Text: Mgr. Petra Pichlová (ODKAZ, MZM)
Foto: Jan Cága
KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS