Zpřístupněný zoologický depozitář - Budišov

Zoologická sbírka uložená v zámeckém depozitáři patří k nejstarším souborům v Moravském zemském muzeu. Je postupně vytvářena od poloviny 19. stol. a zahrnuje kromě většiny obratlovců žijících na území našeho státu především exotické druhy z celého světa.

Kromě více než 700 trofejí kopytníků (žirafa, antilopy, gazely, buvoli, pakoně, zebry, sobi, losi) z loveckých výprav do Afriky, Ameriky a Asie obsahuje zhruba 3000 exponátů exotických ptáků, včetně pštrosa dvouprstého, emu hnědého, zoborožců, tukanů, ibisů, kolibříků, papoušků a ledňáčků. Bohatě zastoupeni jsou i ptáci vodní (čápi, volavky, husy, kachny, rybáci, racci), obyvatelé chladných oblastí (alka, alkoun, chaluha), životu ve vodě přizpůsobení tučňáci a ptáci moří a mořského pobřeží (albatros, buřňák, fregatka, plameňák, terej). Samozřejmě nechybějí ani majestátní dravci (orli, supi a kondoři), sovy, kukačky nebo zástupci šplhavců (datel, strakapoud, žluva).

Lektorský výklad

Lektorovaná prohlídka zoologické sbírky uložené v zámeckém depozitáři, která je postupně vytvářena od poloviny 19. stol. a zahrnuje kromě většiny obratlovců žijících na území našeho státu především exotické druhy z celého světa.

V expozici savců upozorňujeme především na špičkově provedené exponáty velkých šelem (lev, tygr, gepard, medvěd hnědý i lední). Jsou zde i zástupci všeobecně známých druhů sudokopytníků (srnec, daněk, kozorožec, koza bezoárová, prase divoké) a našich malých savců (liška, jezevec, kuna, tchoř, lasička, ježek, krtek). Pozornost jistě upoutají i atraktivní ptakopysk, ježura a vačice, podobně jako zástupci primátů (orangutan, šimpanz, chápan, gueréza) včetně poloopic (loriové, outloni).

Rybáře jistě zaujme prakticky kompletní sbírka našich ryb.

Ostatní skupiny obratlovců v muzejních zoologických sbírkách reprezentují např. žraloci (kromě jiných velmi vzácný žralok nosatý z hlubin Japonského moře), rejnok, bahník, platýs, mečoun, z obojživelníků ropucha obrovská, rohatka brazilská z povodí Amazonky, listovnice stromová nebo skokan volský, největší skokan ze Severní Ameriky chovaný na farmách jako zdroj žabích stehýnek pro labužníky. Plazy zastupuje několik druhů želv včetně karety a želvy sloní, aligátor, krokodýli, leguáni a varani, z hadů např. hroznýš, kobra, korálovec a chřestýš. 

Samostatné sály v zámeckém depozitáři jsou věnovány např. sbírce koster a lebek nebo souboru více než 150 druhů raků a krabů. Kromě známých poustevníčků, krabů houslistů a mnoha dalších menších druhů jsou zde zastoupeni i ti největší - humr, langusta a velekrab japonský, který žije v hloubkách od 50 do 400 m a rozpětí předních končetin u samců dosahuje s klepety 4-5 m. 

Sbírku doplňují ukázky dalších druhů bezobratlých, najdete zde např. mořské houby, žahavce (laločnice, pérovník, polypi, medúzy, koráli) a červy (tasemnice, škrkavka, vrtejš). Bohatá kolekce ulit a lastur mořských měkkýšů je doplněna ukázkami ostnokožců (hvězdice, ježovky, sumýši) a nejprimitivnějších představitelů kmene strunatců (sumky, salpy). Z korýšů jsou zde vystaveni např. žábronožka, listonoh, lasturnatka, svijonožec, z členovců pavoukovci, stonožky a mnohonožky.

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS