Mineralogické poklady Moravského krasu

Mineralogicko-petrografické oddělení MZM otevřelo v nově zrekonstruované chodbě stálé expozice Svět nerostů v Dietrichsteinském paláci menší výstavu s názvem Mineralogické poklady Moravského krasu. Tato výstava odhaluje pestrost minerálů a částečně i hornin z oblasti Moravského krasu.

Moravský kras známý spíše svými vápencovými jeskyněmi a krasovými útvary, je ale také rovněž významným nalezištěm minerálů a hornin. Mezi nejvýznamnější mineralogické unikáty regionu patří rudické geody, které představují mimořádně atraktivní sběratelské ukázky. Tyto křemenné geody se vyznačují barevnou pestrostí a vnitřní stavbou, která zaujme laiky i odborníky. Vystavené rudické geody jsou výjimečné nejen svou velikostí, ale i výplní jejich dutin (krystaly křemene, kalcitu či agregáty chalcedonu nebo opálu).

Dalším fascinujícím mineralogickým fenoménem jsou tzv. loucké kameny, později známé jako olomučanské koblížky. Tyto neobvyklé minerální útvary byly v minulosti vysoce ceněny a staly se součástí mnoha evropských sbírek. Samozřejmě nelze vynechat nálezy velkých krystalů kalcitu a nebo limonitové konkrece, které byly pravděpodobně těženy pro obsah železa již od dob Slovanů.

Pro laickou i odbornou veřejnost bude začátkem příštího roku k dispozici k výstavě katalog, který nabídne širší pohled na historii, geologii a mineralogii Moravského krasu.

Výstava je určena návštěvníkům všech věkových kategorií a nabízí jedinečný pohled na fascinující svět přírodních pokladů této oblasti.

Otevírací doba: pondělí a úterý: zavřeno, středa 9:00 - 17:00, čtvrtek 9:00 - 17:00, pátek 9:00 - 17:00, sobota 10:00 - 17:00, neděle 13:00 - 17:00.

Výstava vznikla na základě institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace poskytované Ministerstvem kultury (DKRVO, MK000094862).

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS