Výstava k 370. výročí založení nadace Johanou Františkou Priskou Magnisovou (1654 - 2024).
Roku 1654 vytvořila Johanna Františka Priska hraběnka Magnisová nadační odkaz
na realizaci ústavu určeného k výchově a zaopatření nemajetných a osiřelých dívek
z aristokratických, případně významných měšťanských, rodin. Pro potřeby ústavu byl následně v letech 1674 až 1679 vystavěn brněnským stavitelem Janem Křtitelem Ernou patrový dům na rohu Kobližné ulice - Palác šlechtičen. Ústav byl spravován nadací,
pro níž byl v závěti zakladatelky určen dům v Brně. K dalším zdrojům financování patřil statek Medlánky, dvě zahrady a šperky hraběnky Magnisové. Po cca čtyřiceti letech
k tomu přibylo panství v Novém městě na Moravě. Vykonavatelem hraběnčina odkazu se stal kníže Ferdinand z Dietrichsteinu. V roce 1699, rok po vydání císařského reskriptu Leopolda I. potvrzujícího odkaz hraběnky Magnisové byla slavnostně instalována první představená nadačního ústavu Zuzana svobodná paní z Tiefenbachu.
Ústav zanikl v roce 1953 a majetek připadl státu včetně budovy Paláce šlechtičen.
V roce 1957 jej získalo Moravské zemské muzeum pro sídlo Etnografického ústavu.
Výstava chce připomenout instituci zaměřenou na vzdělávání žen se sídlem v Brně,
s přímou vazbou na Moravské zemské muzeum. V autentickém prostředí kaple Paláce šlechtičen bude představena osobnost zakladatelky a dochovanými originálními předměty doložen život v ústavu.
Instalaci doplní zápůjčky z Horácké galerie v Novém Městě na Moravě, Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici, Regionálního muzea v Mikulově, Numismatického oddělení Národního muzea, Numismatického oddělení Moravského zemského muzea, Moravského zemského archivu a Moravské galerie v Brně.
Druhým cílem výstavy je poskytnout návštěvníkům informace o historii paláce v původním prostředí. Takto zpracované téma bude veřejnosti představeno poprvé.
Příběh Paláce šlechtičen v přednáškovém cyklu (Kaple Paláce šlechtičen, Kobližná 1, Brno)