Nejstarší šperky a ozdoby těla

19. 8. 2022 - 2. 4. 2023
 


Zpět na Výstavy | Pavilon Anthropos


Otevírací doba: úterý až pátek 9-17 hod., sobota až neděle 10-17 hod.
Vstupné: plné 150 Kč, zvýhodněné 90 Kč, rodinné 330 Kč
 

Prosíme všechny skupiny nad 10 osob, zejména školní, které chtějí navštívit MZM, aby si předem rezervovaly termín. Děkujeme.

Napadlo vás někdy, jak se zdobily a co asi nosily venuše podobné té věstonické? Výstava Nejstarší šperky a ozdoby těla se pokouší na tuto otázku odpovědět.

Dernisáž výstavy nabídne nové emise 50 certifikovaných věrných kopií Věstonické venuše (2. 4. 2023)

Vystaveny budou originály paleolitických artefaktů především z období gravetienu a magdalénienu, kterými si lidé zdobili své tělo a oděv, byly využívány jako předmět směny, milodary, obětiny, ochranné, léčivé nebo komunikační prostředky. Ukazovaly příslušnost k určitému etniku a společenské postavení.

Originál Věstonické venuše bude vystaven v Pavilonu Anthropos do dubna 2023

Člověk využíval a dotvářel nasbírané materiály, vedle mamutoviny tzv. bílého zlata prehistorie, to byly kosti, paroží, zvířecí i lidské zuby, drápy, lastury, kameny, fosilie, gagát nebo jantar. Pro některé druhy schránek různých živočichů lidé z Moravy křižovali Evropu a přinášeli je z dálky, shromažďovali je, vyměňovali a opracovávali. Udivující je velké množství forem a typů ozdob od jednoduše perforovaných předmětů přes dokonale opracované perly z různých materiálů, dekorované rondele, přívěsky, náhrdelníky, prsteny, náramky, čelenky, jehlice až po složitá spínadla.

Přečtěte si článek Nakouknout do světa šamanů? V Moravském zemském muzeu jsme se o to pokusili...

Zdobit si tělo patří mezi univerzální lidská gesta. Z nepřímých dokladů lze usuzovat na to, že tak lidé činili i na holém těle, a to pomocí barev, tetováním nebo jizvením. Příběh nejstarších šperků a ozdob těla se bude odvíjet v interakci s vystavenou rekonstrukcí paleolitického trojhrobu z Dolních Věstonic a antropologickou rekonstrukcí šamana z dílny LAR MZM.

Podívejte se na fotografie ze slavnostní vernisáže výstavy

Prostřednictvím nejstarších ozdob z moravských lokalit je tak možné nahlédnout do života lidí, kteří žili na stejném území jako my dnes, jen přibližně o 30. tisíc let dříve a zjistit rozsah jejich technologických dovedností, schopností uměleckých a snad i díl jejich duchovního života.

Součástí výstavy jsou první umělecká díla, na nichž je ztvárněn člověk včetně nejstarší keramické sošky na světě – originálu Věstonické venuše.

Nad výstavou převzali záštitu ministr kultury Mgr. Martin Baxa a hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich.


Vědecký výzkum při přípravě výstavy byl financován z prostředků institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace poskytované Ministerstvem kultury ČR (DKRVO, MK000094862).

Foto: Jan Cága
KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS