Zahajovací výstava v objektu Klenotnice Velké Moravy představuje unikátní soubor exponátů, jaký bývá vystavován jen za zcela výjimečných okolností.
Výstava přináší skvostné výrobky raně středověkého uměleckého řemesla objevené v hrobech velmožů a členů jejich rodin na kostelních pohřebištích centrálních hradišť Velké Moravy - ve Starém Městě "Na Valách", na Výšině sv. Metoděje v Uherském Hradišti-Sadech, u 3 kostela v Břeclavi-Pohansku. Jeden nález pochází z Bojné na Slovensku, dalších pět přímo z Modré, tedy z hrobů od kostela sv. Jana vzdálených jen 100 metrů od klenotnice.
Vystavovaný soubor obsahuje celkem 200 originálních předmětů z 9. století a 5 nových vědeckých rekonstrukcí.
Výstavu připravilo Moravské zemské muzeum ve spolupráci s obcí Modrá, Archeologickým ústavem AV ČR, Brno, v. v. i., Ústavem archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a Archeologickým ústavem Slovenské akademie věd, v.v.i v Nitře.
Autorem námětu, libreta a scénáře výstavy je doc. PhDr. Luděk Galuška, CSc., archeolog, vědecký pracovník Moravského zemského muzea.
Klenotnice Velké Moravy
Rozsáhlá podzemní stavba citlivě zakomponovaná do prostoru archeologického skanzenu. Má podobu kruhového prostoru o průměru 20 metrů. Výstavní prostor je vybaven 12 válcovitými vitrínami, které jsou schopny uchránit i ty nejvzácnější exponáty.
Klenotnice Velké Moravy byla vybudována v rámci přeshraničního projektu INTERREG V-A spolu se Slovenskou republikou s názvem "Spoločné dedičstvo od Rímanov po klenoty Veľkej Moravy". Za českou stranu byla nositelem projektu obec Modrá a odborným garantem Moravské zemské muzeum se sídlem v Brně, za slovenskou stranu obec Cífer v Trnavském samosprávném kraji, odborně spolupracující s Archeologickým ústavem Slovenské akademie věd v Nitře.
"Moravské opevněné sídliště středního Pomoraví" v Modré na Uherskohradišťsku. Více na webu archeoskanzen.cz.
Leták k výstavě ke stažení (PDF, 2.3 MB)