Cyklus přednášek brněnské pobočky České vědecké společnosti pro mykologii

Brněnská pobočka České vědecké společnosti pro mykologii a Botanické oddělení Moravského zemského muzea zvou všechny zájemce na přednáškový cyklus v roce 2025

Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno – vždy od 17 hodin
 

Houby a nehouby na našich dřevinách (21. 1. 2025)

Prof. RNDr. Michal Tomšovský, Ph.D. (Ústav ochrany lesů a myslivosti, Mendelova univerzita, Brno)

Na dřevinách (stromech a keřích) se běžně setkáváme s různými typy poškození. Přednáška veřejnosti objasní, která z těchto poškození souvisí s přítomností hub a v kterých případech je přítomnost houby na stromě vážný problém. Bude představena problematika invazních druhů hub a houbám podobných organizmů, které působí škody na dřevinách. Rovněž budou představeny metody, které se používají pro zhodnocení zdravotního stavu a provozní bezpečnosti dřevin.

Další přednášky z cyklu:

  • Houby Zámeckého lesa u Železné Rudy (4. 2. 2025)
    Zámecký les u bývalého zámečku Debrník je malý, ale velmi cenný zbytek přírodě blízkého šumavského lesa, složeného z buku, jedle a smrku. Na pouhých osmi hektarech plochy žije kolem 450 druhů velkých hub, zejména dřevožijných. Během přednášky probereme historii porostu a ukážeme si některé význačné druhy hub. Lokalitu porovnáme s Boubínským pralesem a poblíž ležící bavorskou rezervací Mittelsteighütte.
    Přednášející: Mgr. Jan Holec, Dr. (Mykologické oddělení, Národní muzeum, Praha)
     
  • Nový Červený seznam hub (18. 2. 2025)
    Přednáška se zaměří na proces přípravy a aktualizace Červeného seznamu hub, který je klíčovým nástrojem pro ochranu vzácných a ohrožených druhů hub v České republice. Účastníci se seznámí s metodikou hodnocení ohroženosti hub, a s tím, jak vědecké poznatky a terénní data ovlivňují rozhodování o zařazení druhů do tohoto seznamu. Přednáška nabídne pohled do problematiky ochrany přírody a biodiverzity, přičemž bude prostor pro diskusi a otázky na téma, jak může veřejnost přispět k ochraně našich přírodních pokladů.
    Přednášející: Mgr. Monika Kolényová (Ústav botaniky a zoologie PřF MU, Brno), Mgr. Lucie Zíbarová (Ústí nad Labem), Bc. Tereza Tejklová (Muzeum východních Čech, Hradec Králové), Mgr. Petr Zehnálek (Mykologické oddělení, Národní muzeum, Praha)
     
  • Co víme o houbách mokřadů (4. 3. 2025)
    Přednášející: Mgr. Martina Vašutová, Ph.D. (Katedra botaniky, Přírodovědecká fakulta, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích)
     
  • Voskovky, štítovky a jiné barevné krásky v novém Červeném seznamu hub (18. 3. 2025)
    Přednášející: Mgr. Hana Ševčíková, Ph.D. (Botanické oddělení, Moravské zemské muzeum, Brno)
     
  • Bílé Karpaty a jejich houbové bohatství (1. 4. 2025)
    Přednášející: Roman Maňák (Veselí nad Moravou)

Všechny přednášky jsou doplněné promítáním barevných fotografií a konají se vždy v úterý v 17:00 hod. v přednáškovém sále v 1. patře Dietrichsteinského paláce Moravského zemského muzea, Zelný trh 8, Brno.

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS