Brno Art Week 2025 v Moravském zemském muzeu

Výstava skla, workshop kvašové malby či komentovaná procházka s geologem – to vše v rámci Brno Art Week s Moravským zemským muzeem.


Moravské zemské muzeum se opět zapojuje do brněnského festivalu Brno Art Week. Autentický prostor barokní kaple Paláce šlechtičen bude hostit dva skláře - představíme zde tvorbu Jaroslava Svobody, zkušeného sklářského mistra a mladou nastupující generaci, talentovanou Leonu Marii Špačkovou. Nabídneme víkendový workshop s výtvarníkem Liborem Sigmundem v prostředí výstavy Tisíc tváří Amazonie v Pavilonu Anthropos a historii města Brna vám představíme během komentované procházky z netradičního úhlu pohledu - skrze kameny.
 

Sklářský výtvarník a vysokoškolský pedagog Jaroslav Svoboda, se narodil roku 1938. Vystudoval Uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a od roku 1970 se stává vedoucím sklářské huti ve Škrdlovicích. Navrhuje rozsáhlé kolekce stolních a dekorativních předmětů ručně tvarovaného hutního skla a vytváří vynikající skulptury odlévané ze žhavé skloviny do ručně tvarovaných forem. Významnou součástí je i jeho tvorba pro architekturu. Po roce 1990 zakládá vlastní sklárnu v Karlově, získává obchodní partnery po celém světě a účastní se desítek samostatných i kolektivních výstav u nás i v zahraničí. Výrobky sklárny jsou stále žádané a v menším provozu je produkuje dodnes. Brňané znají jeho skleněné kuličky, které rozeznívají mechanismus Časostroje na náměstí Svobody. Na výstavě představíme pět jedinečných skleněných plastik. Zhotoveny jsou naléváním nebo tavením a následným broušením. Vznikly mezi léty 1994 – 2022 v Karlově a v Turnově a dobrušované byly v Železném Brodě. Nastupující generaci reprezentuje talentovaná sklářka a designérka Leona Marie Špačková. Narodila se roku 1995 v Polici nad Metují. Sklářské řemeslo nestudovala, ale sama se jej postupně naučila na praxi ve firmě Kavalierglass v Sázavě. V současnosti spolupracuje se sklářským studiem OGS v Oslu. Autorka pracuje s technikou tvarování skleněných simaxových trubek nad kahanem nebo pomocí sklářského soustruhu. Trubky proměňuje v elegantní závěsné vázy Bacule, za něž byla roku 2024 nominována v prestižní anketě Czech Social Awards v kategorii pro nejlepší Startup. Bacule různé velikosti uvidíme v instalaci společně se setem pivního skla, kterým prorazila ve sklářském produktovém designu. V prostoru kaple se nám představí také její nejnovější projekt – set liturgického náčiní, který navrhla pro kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově.

Vernisáž výstavy se bude konat 8. dubna v 16 hodin a výstava potrvá do 25. května 2025. V rámci výstavy připravily autoři i komentovaného prohlídky. Leona Marie Špačková provede návštěvníky 9. dubna 2025 v 15 hodin a ve čtvrtek 10. dubna v 15 hodin se bude příchozím věnovat Jaroslav Svoboda.

Jaroslav Svoboda/Leona Marie Špačková/Sklo
Kaple Paláce šlechtičen, Kobližná 1, Brno
9. 4. 2025 - 25. 5. 2025

Jak vnímáme svět kolem nás? Je možné znovu navázat hluboké spojení s přírodou a vymanit se z uspěchaného, člověkem řízeného světa? Odpovědi na tyto otázky lze hledat nejen ve výstavě Tisíc tváří Amazonie, tvořené ve spolupráci s domorodými obyvateli Amazonie, ale i v Burianových obrazech, tedy ve výstavě Když Brnem táhli mamuti. Během workshopu si účastníci osvojí základy kvašové techniky a společně se pokusí oživit obrazy světů minulých. Workshop je určený pro zájemce od 12 let. V rámci Brno Art Week se uskuteční víkendový workshop s výtvarníkem Liborem Sigmundem v nezaměnitelných prostorách Pavilonu Anthropos. Nebude chybět ani komentovaná prohlídka výstavou o Amazonii.

Minulé světy dnes: Workshop kvašové malby
S výtvarníkem Liborem Sikmundem
12. - 13. 4. 2025

Komentovaná prohlídka výstavy Tisíc tváří Amazonie
S kurátorkou Sylvou Brychtovou
Pavilon Anthropos, Pisárecká 5, brno
11. 4. 2025

Moravské zemské muzeum zve veřejnost na komentovanou procházku centrem Brna, která představí historii města z netradičního úhlu pohledu – skrze kameny. Exkurze pod vedením geologa Tomáše Turka nabídne jedinečnou příležitost poznat geologické dědictví, jež utvářelo tvář moravské metropole.
Účastníci se seznámí s význačnými památkami středověkého a novověkého Brna a odhalí, jaký materiál byl použit k jejich stavbě, odkud pochází a jaké má vlastnosti. Dozvědí se také, proč si naši předkové vybírali určité druhy hornin a jak geologie ovlivnila architekturu a urbanismus města.
Procházka nabídne nejen odborný výklad, ale také zajímavé souvislosti propojující přírodu, historii. Zájemci tak budou mít jedinečnou možnost pohlédnout na brněnské památky z nové perspektivy a objevit skryté příběhy vepsané do kamene.

Kameny Brna: Komentované procházka
S geologem Tomášem Turkem
12. 4. 2025

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS