Vernisáž výstavy Zbyněk Sekal: Paměť

Památník Leoše Janáčka, Smetanova 14, Brno
Čtvrtek 11. 5. 2023 v 17:00 hod.

Zbyněk Sekal, narozený 12. 7. 1923 v Praze, byl renomovaný český sochař, malíř a překladatel, který žil od roku 1970 ve Vídni, kde i 24. 2. 1998 zemřel.
 

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 11. května 2023 v 17:00 hod. v Památníku Leoše Janáčka na ul. Smetanova 14 v Brně.


Na UMPRUM studoval u Františka Tichého a Emila Filly malířství, od padesátých let se zabýval sochařstvím. Od šedesátých až do devadesátých let se staly jednou ze stálic Sekalovy tvorby skládané obrazy, obrazové objekty komponované ze dřeva a různých kovů, všelijakých odpadových materiálů, které jako náruživý sběratel hledal, sbíral a zakomponovával do svých prací. Byly to povětšinou věci nepotřebné, vyřazené a pohozené, jejichž různé tvary spojoval, montoval a skládal do intarzovaných, řemeslně neobyčejně precizně sdružených složených obrazců. Z nich je patrná posedlost materiálem a náruživé potěšení z pracovního procesu.

Znovupoužité materiály, které jsou plné pamětí se obchvacují v  nové souvislosti, v rituálu, jehož jsou zdánlivě již neoddělitelnou součástí. Paměť nalezených pracovních materiálů je zrcadlem individuálních vzpomínek tvůrce, rekonstrukcí prožitých událostí, jejichž podoba a význam jsou Sekalem stále znovu interpretovány. Paměťové, neustále se měnící mozaiky, spojují různé fragmenty do nových celků a vytváří stále nová interpretační schemata. Sekalovy práce hovoří o osobní zkušenosti člověka, jeho práce symbolizují kontinuální pracovní proces s důrazem na paměťové obsahy materiálových forem. Jeho dílo je svědectvím stálé změny našeho světa i interpretací minulosti.

(Duňa Slavíková)


Zbyněk Sekal: Paměť
12. 5. - 25. 6. 2023
Památník Leoše Janáčka, Smetanova 14, Brno
KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS