Dům umění města Brna, Malinovského náměstí 2, Brno
Čtvrtek 16. 1. 2025 v 18:00 hod.
Kniha se zabývá strategií Spojených států amerických směřující k osvobození zemí za železnou oponou a okolnostmi vzniku studené války. Popisuje roli Výboru pro svobodnou Evropu a exilových organizací, které západní velmoci nikdy neuznaly jako exilové vlády - jako tomu bylo během druhé světové války.
Původní badatelská práce historiků Pavla Palečka, Jiřího Pernese a Martina Nekoly se stala aktuální v momentě, kdy Rusko podniklo útok na Ukrajinu a vyvolalo v Evropě největší konflikt za mnoho desetiletí.
Rusko se dnes vrátilo k imperiálnímu myšlení, které bylo vlastní Sovětskému svazu už během studené války, kdy východní blok soupeřil s demokratickým světem v čele s USA.
Kniha bude na místě k dispozici za 100 Kč.
Pavel Paleček se zabývá dobou stalinismu a je autorem řady knih a filmů, za dokument o soudci Karlu Vašovi dostal řadu ocenění. V Brně založil muzeum v Atomovém krytu 10-Z pod Špilberkem, vede brněnské oddělení Vojenského historického ústavu Praha a sociální podnik AMERFO o.p.s.
Jiří Pernes je moravský historik, zabývající se dějinami komunistického režimu v Československu i odporu proti němu v domácích podmínkách a v exilu. Věnuje se studiu českých a moravských dějin na přelomu 19. a 20. století a je autorem desítek knih. V Česku patří k nejčtenějším autorům v oblasti moderních dějin.
Martin Nekola je politolog a historik, dlouhodobě se věnuje problematice československého exilu během studené války a krajanům v zahraničí; v uplynulých letech absolvoval řadu badatelských stáží v amerických archivech. Je autorem desítek knih.