Na Mezinárodním folklórním festivalu ve Strážnici budou 29. června 2024 předány Ceny České národopisné společnosti, o nichž hlasují členové této vědecké organizace v anketě O nejvýznamnější počin v oboru za rok 2023. V kategorii publikace získala ocenění kniha Moravská lidová fajáns 1750-1880 v Moravském zemském muzeu v Brně (Brno: Moravské zemské muzeum, 2023, 610 stran, obrazový katalog s 946 doklady. ISBN: 978-80-7028-598-5).
Cenu převezme ředitel Historického muzea MZM Mgr. Marek Junek spolu s autorkou publikace, kurátorkou keramické sbírky Etnografického ústavu MZM, PhDr. Alenou Kalinovou.
Obdivuhodné keramické výrobky – fajánse, tvoří unikátní a výtvarně výraznou součást kulturního dědictví Moravy. Počátky jejich výroby na jihomoravském území spadají na závěr 16. století a jsou spojeny s působením novokřtěnců (tzv. habánů). Po bitvě na Bílé hoře a vypovězení nekatolíků ze země se většina z nich odebrala na dnešní západní Slovensko. Po rozkladu zdejších novokřtěnských komunit odešla část výrobců fajánsí zpět na Moravu, kde si od přelomu 17. a 18. století zřizovala dílny – nejdříve ve Ždánicích, Vyškově nebo Bučovicích, činnost fajánsérů se rozvinula také v Olomouci a Valašském Meziříčí. V druhé polovině 18. století byly založeny dílny v Prostějově, Šternberku, Oslavanech, Znojmě, Velké Bíteši nebo Ivančicích. Reprezentativní fajánsové výrobky zaujímaly důležité místo v rodinném a společenském životě obyvatel malých měst a venkova. Moravské dílny zásobovaly domácí obyvatelstvo i odběratele v ostatních regionech rakouské monarchie. Zhotovování fajánsí probíhalo až do poslední čtvrtiny 19. století, kdy podlehlo průmyslově vyráběné bělnině a porcelánu.
Výrobky moravských džbánkařů představují výraznou součást zdejší lidové kultury. Svým vzhledem a řemeslnou kvalitou přitahovaly zájem sběratelů a badatelů již v 19. století. O rozvoj jejich poznání se zasloužila řada osobností, jejichž působení je spojeno s Moravským zemským muzeem v Brně, v němž na počátku 20. století vznikla jedna z nejvýznamnějších sbírek keramiky na českém území. Předložená obsáhlá publikace představuje výjimečnou muzejní kolekci, jež umožňuje sledovat proměny na Moravě vyráběných fajánsí od počátku 18. století až po doklady z konce následujícího věku. Usiluje seznámit s tímto pozoruhodným fenoménem širokou veřejnost a stát se pomůckou badatelů a sběratelů.