Životní příběh Antonína Staňka z Brna-Komína, příslušníka československé zahraniční armády za 2. světové války
- Autor: Jiří Mikulka
- ISBN: 978-80-7028-580-0
- Počet stran: 158
- Cena: 219,- Kč
- Formát: 168×240 mm
- Vazba: V2
- Rok vydání: 2022
Publikace přibližuje osudy Antonína Staňka (*1915) od dětství v brněnské předměstské části Komín, přes dospívání, studia (absolvoval učitelský ústav), působení v čs. armádě I. republiky a odchod za hranice po německé okupaci v roce 1939. Dále zachycuje jeho službu v cizinecké legii a účast při bojovém nasazení proti postupujícímu Wehrmachtu v rámci čs. zahraniční armády ve Francii v roce 1940.
Po porážce francouzských vojsk se nestihl evakuovat spolu s dalšími čs. vojáky přímo do Velké Británie; dostal se tam oklikou přes marockou Casablanku a Malé Antily spolu s patnácti druhy až v březnu 1941. Sloužil jako nezařazený důstojník u 1. praporu čs. brigády; v roce 1944 byl pak převelen k I. čs. armádnímu sboru v Sovětském svazu. S 2. čs. paradesantní brigádou a později s 1. čs. samostatnou brigádou se účastnil těžkých bojů v oblasti Dukelského průsmyku, při nichž utrpěl na počátku listopadu 1944 těžké zranění ruky.
Po návratu do vlasti zůstal jako důstojník v armádě; tu však musel dva roky po únorovém převratu v roce 1948 opustit. Aby uživil početnou rodinu, vystřídal různá zaměstnání (např. doručovatel denního tisku a pomocný účetní), před odchodem do penze pracoval jako technik na Vysoké škole zemědělské v Brně. Podplukovník ve výslužbě Antonín Staněk zemřel po těžké nemoci v lednu 1991.
Publikace doprovázená desítkami dosud nepublikovaných fotografií vychází především ze zaznamenaných vzpomínek Antonína Staňka, doplněných informacemi ze soukromých rodinných písemností a úředních archivních materiálů. Opomenut není ani život rodiny válečného veterána po nuceném odchodu z armády, zachycený především na základě výpovědí jedné z jeho dcer.