Vernisáž výstavy "Planetami Malého prince"

Umělecká sklářka Alice Dostálová navazuje aktuální výstavou Planetami Malého prince na svou dlouhodobou spolupráci s oddělením Dětské muzeum Moravského zemského muzea. Výstava probíhá paralelně s interaktivní výstavou Malý princ výtvarnice Elišky Podzimkové.

Hlavním motivem výstavy je spojení krásy vesmíru, krásy skla a pohádkového příběhu Antoina de Saint-Exupéryho. Umělecká sklářka Alice Dostálová na výstavě prezentuje své skleněné figurky a baňky s objekty vyrobenými sklárnou Jaroslava Svobody doplněné astrofotografiemi Karla Bůny.

Vernisáž výstavy se uskuteční 15. listopadu 2022 v 17:00 hod. v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu 8 v Brně.

Komu je výstava věnována? Odpovídá sama autorka: „Výstava je věnována všem malým princům a princeznám, především mým vnoučatům, se kterými koukáme z pelíšku v podkroví střešním oknem do hlubin vesmíru, plného záhad a tajemných příběhů, které si spolu vyprávíme. Malý princ je naším přítelem a průvodcem v tomto putování po dalekých planetách a pohádkových dobrodružstvích. Je věnována také dětem, které přicházejí do galerie Skleněnka v Březině u Tišnova objevovat krásy skla a pokládají mi záhadné otázky. Poděkovat za její zrození musím také Ing. Karlu Trutnovskému, který na svých hvězdárnách pořádá neskutečně zajímavá astronomická pozorování a skvělé přednášky pro děti i dospělé. Všichni máme něco společného na té malé, modré kuličce hluboko ve vesmíru, která je také domovem dětí a astronomů a domovem sklářů a… jiných zvídavých snílků.

Alice Dostálová pochází z Turnova, města drahých kamenů a bohaté šperkařské historie. Vyučila se sklářskému řemeslu v Jablonci nad Nisou v oboru sklo a bižuterie. V Železném Brodě na sklářské škole a v železnobrodské sklárně se učila mistrovství tvorby skleněných figurek. V roce 1982 se přestěhovala do Brna a v letech 1983-1984 navštěvovala hodiny dějin umění u malíře Petra Skácela. Od roku 1993 pořádá samostatné výstavy „Čarování ze skla“, pro školy, muzea a jiné kulturní instituce připravuje vzdělávací programy, při kterých předvádí výrobu skleněných figurek a zajišťuje tvořivé korálkové dílny, které jste mohli navštívit také na akcích Dětského muzea Moravského zemského muzea.

Zajišťovala též výstavy českým autorům přicházejícím z emigrace, např. ak. mal. Pavlu Skalníkovi, Jarmile Mucha Plockové, šperkaři Jiřímu Beldovi st., Kristiánu Kodetovi nebo ekvádorskému malíři Olmedu Quimbitovi a dalším. Má za sebou celou řadu autorských výstav: např. Muzeum Nové Město na Moravě, Galerie Blansko, Muzeum Litomyšl, Golem club Praha, Galerie B Prostějov, zámek Kozel, hrad Kámen, Muzeum Kroměříž, zámek Rájec nad Svitavou, zámek Slavkov. Vystavovala také v zahraničí: Německo (Hamburg), Francie (Paříž), Holandsko (Roden, Borne), Itálie (San Vito).

Od roku 2006 provozuje jako majitelka Galerii Skleněnka v Březině u Tišnova, kde pořádá výstavy, řemeslné akce, výtvarné programy pro školy a také astronomické večírky, při kterých vznikl i nápad kombinovat příběh Malého prince s astrofotografiemi a sklářskými objekty. Výstava Planetami Malého prince byla poprvé uvedena na hvězdárně Muzea a galerie v Prostějově v roce 2016.

Výstava bude obohacena Korálkovou dílnou a programem pro rodiny s dětmi, který je provede příběhem Malého prince. Ta se uskuteční v sobotu 10. prosince 2022 a programu bude přítomna i samotná autorka výstavy, která účastníky seznámí s historií skla, různými výrobními postupy a ukázkou, jak sklářské výrobky vznikají.
 

Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno
16. 11. 2022 - 5. 3. 2023

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS