Vernisáž výstavy "Monogramista T·D Rezervace 1991 - ?"

Památník Leoše Janáčka, 16. 6. 2022 v 17:00 hod.

Pátá výstava projektu KOR–T·D, tedy řady šesti autorských výstav Monogramisty T·D z prací, které nebyly nikdy vystavené a jedné cyklické výstavy, představí cyklus, který vzniká od roku 1991 a je otevřený do dnešních dnů.

Příběh začíná po roce 1989, kdy se tehdejší státní podnik Knižní velkoobchod začal v obrovské míře zbavovat svých zásob. Všude tak byly ve velkém množství knihy s různorodým obsahem i kvalitou, od politických učebnic, přes umělecké monografie až po vynikající současnou beletrii vydávanou v nakladatelství Odeon. To vše bylo k mání za pár korun.

Dezider Tóth využil nastalé situace – nakoupil množství takových knih, začal malovat na jejich obálky, přemalované knihy vytvořily řady od dvou po sedm knih a ty pak byly prezentovány na zavěšených poličkách v celých sériích.

Každou tvoří řada knih zaměřených na různá témata; hodiny bez ručiček, úřednické příkazy, železniční cedule, procenta, fragmenty monochromních obrazů, pojmy atd. Přemalovaná obálka často způsobuje interpretační napětí s obsahem samotné knihy. Pomalované knihy autor vystavuje jako ucelené série, anebo v různých kombinacích vytváří jakousi eklektickou knihovnu.

Monogramista T·D od studií inklinoval ke konceptuálnímu způsobu vyjadřování a to v mnoha výtvarných prostředcích: malbě, kresbě, grafice, objektech, instalacích, akcích, autorských knihách atd. Je autorem řady publikací, např. Urob si masku, Noha k nohe, Nemá kniha. Od roku 1991 působil jako pedagog na vysokých výtvarných školách na Slovensku i v Čechách. V roce 1997 si Dezider Tóth notářským zápisem změnil jméno na Monogramista T·D. V roce 2002 získal profesuru na pražské Akademii výtvarných umění. V tvorbě neodmítl metaforu jako možnost a jako tvořivý prostředek ji využívá.

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS