TÝDEN DĚTÍ S MZM 2022 – 32. ročník


II. turnus 22. – 26. 8. 2022 / POSLEDNÍ 1 VOLNÉ MÍSTO


Pondělí 22. 8. 2022

Na Mušlově a Svatém kopečku v Mikulově
Na Mušlově - přírodní a geologické lokalitě nahlédneme do dávné minulosti třetihorního moře, které se před 15 mil. let rozlévalo v dnešní chráněné krajině oblasti Pavlovských vrchů. Ve vrstvách, které se tehdy postupně v moři usazovaly, se dnes pokusíme nalézt pozůstatky tehdejších mořských živočichů, kterým říkáme zkameněliny (fosilie). Kromě otisků schránek mlžů či plžů budeme moci nalézt i zbytky mechovek, ježovek a při velkém štěstí i žraločí zoubek. Poté se projdeme na Svatý kopeček u Mikulova.

Úterý 23. 8. 2022

Zoologický den a výprava do světa komiksu
Dopoledne strávíme v brněnské zoologické zahradě. Průvodce, který se nám bude věnovat, nás zavede na aktuálně nejpozoruhodnější místa v Zoo a také se od něj dozvíme spoustu zajímavostí ze světa zvířat. V odpoledních hodinách se přesuneme do Dietrichsteinského paláce, kde nahlédneme do světa komiksu v nové výstavě „Český komiks a jeho svět“. Ponoříme se do říše fantazie, budeme si hrát a tvořit.

Středa 24. 8. 2022

Návštěva kyjovského kraje a Papouščí ZOO
Den zahájíme návštěvou Vlastivědného muzea v Kyjově, kde se zapojíme do naučné hry „Průvodce poznáním" a prověříme tak svoje detektivní schopnosti. Vyluštíme některé rébusy a poslechneme si, jak k nám promlouvají exponáty. V odpoledních hodinách se přemístíme do obce Bošovice, kde mají vybudované zařízení pro chov papoušků, jako jediné svého druhu v České republice.

Čtvrtek 25. 8. 2022

Křížem krážem Moravským krasem
Za doprovodu zkušeného průvodce a odborníka se vydáme poznávat krásy Moravského krasu. Cesta povede z Josefova k jeskyni Jáchymka a Býčí skála až k vývěrům Jedovnického potoka. Tématem exkurze budou specifické krasové jevy, pravěcí obyvatelé jeskyní či ochrana přírody a její praktické úkoly. Odpoledne navštívíme novou expozici „Obrazy z Moravského Švýcarska“ v Muzeu Blanenska, kde se postupně představí badatelé a objevitelé Moravského krasu. Expozice ukáže i řadu jedinečných předmětů, jako originální zuby a kosti mamuta, kostru jeskynního medvěda nebo unikátní kopii kostry jeskynního lva.

Pátek 26. 8. 2022

Etnografický den a cesta do říše loutek
Závěrečný den se dozvíme, čím se zabývá spolek Vodící pes. Budeme si povídat o tom, jak pejsci usnadňují život nevidomým lidem. Poté děti provedeme novými expozicemi s názvem Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času a Loutkářské umění. Vyzkoušíme si zde různé aktivity a hry z oblasti lidových zvyků a tradic našich předků v ročním koloběhu. Připomeneme si různá řemesla, slavnosti, svátky a nebude chybět ani folklor. V dílně nás pak čeká výtvarné tvoření. Seznámíme se zde s různými typy loutek a můžeme si zahrát i divadlo.

Program je určený pro děti ve věku od 6 do 12 let.

Rezervace přijímá: Dětské muzeum, Moravské zemské muzeum, telefon: 533 435 274 nebo 371, e-mail: detskemuzeum@mzm.cz, kapacita omezena!

Cena pětidenního programu: 2 700 Kč

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS