Naladěno na jaro VII.

29. 4. 2022

Byl pozdní večer – první máj –
večerní máj – byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas,
kde borový zaváněl háj.

V neděli začíná máj, jaro je v plném proudu a tak jsme dnes začali poeticky. V dnešním, posledním dílu seriálu Naladěno na jaro si představíme hrdličku divokou a vlhu pestrou, které se k nám v tuto dobu vrací. Jedná se sice o nepěvce, ale svým hlasem a vzhledem upoutají sluch i zrak nejednoho z nás. Věříme, že jste se s námi naladili na jaro a obohatili své znalosti k soutěži City Natural Challenge, která probíhá právě tento víkend! Vše o tom, jak se zapojit najdete na brnenskadzungle.cz. A když půjdete lovit fotky přírody na Riviéru, nezapomeňte se na první máj stavit v Pavilonu Anthropos! Od 14 hodin se můžete políbit přímo pod mamutem! Těšíme se na vás.

Hrdlička divoká (Streptopelia turtur)

Hlas hrdličky divoké je právě ten, který zaznamenal Mácha ve své básni Máj, a tím je navždy vryt do povědomí každého Čecha. Několikrát opakované hluboké nosové turrr turrr se dostalo i do samotného latinského názvu hrdličky. Přilétá k nám v druhé polovině dubna až začátkem května. Odlet začíná již v srpnu, avšak většina hrdliček od nás mizí až během září. Na svou přítomnost nás v době toku též upozorní svatebním letem, při kterém vzlétá s hlasitým tleskáním křídly a následně se pomalu spouští v oblouku dolů. Ačkoliv Mácha hrdličce přisuzuje borový les, tak mnohem častěji hrdličku zastihneme v listnatých a smíšených porostech, především v okolí vod. Typické jsou pobřežní houštiny. Nicméně se s ní můžeme potkat i v polních remízech, okrajích lesů, lesních mlazinách, starých parcích, zplanělých zahradách a dalších křovinatých a stromových porostech.

Vlha pestrá (Merops apiaster)

Vlha pestrá je typickým druhem jižní Moravy. V posledních letech ale dochází k jejímu rozšiřování dále na sever. Jako dálkový migrant (zimuje v tropické a jižní Africe) k nám přilétá až začátkem května, nicméně v některých letech byly vlhy pozorovány již v průběhu dubna. Koncem července vytváří nápadná hejna před odletem, který nastává během srpna. Ač se jedná o velmi barevný a atraktivní druh, tak často nejdříve uslyšíme její hlas skládající se z opakovaného flétnovitého a úsečného zvolání. Nejčastěji vlhu zastihneme v otevřené krajině s dostatkem kolmých hliněných nebo písčitých stěn, kde si hloubí nory k hnízdění.

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS