Oslavte s námi Světový den loutkářství!

Palác šlechtičen, Kobližná 1, Brno
11. února 2023 od 14:00 hod.

Muzejní odpoledne s tradičním loutkovým divadlem


Program:

  • prohlídka expozice Loutkářské umění
  • Teatro Pimprle (CZ): Isabela Ultramarine
  • Teatro Carnevalo (SK): Gašparko a zázračná skrinka
  • Juraj Hamar, Jaroslav Blecha (SK, CZ): Loutky se představují


Expozice představuje tradiční české loutkářství prostřednictvím rozsáhlé sbírky Moravského zemského muzea. Nabízí typické loutky, dekorace, divadla a jiné dokumenty v kontextu s jejich divadelní funkci a dobovým milieu. Přibližuje sociální původ, společenské postavení a zázemí tvůrců, prostředí i atmosféru produkcí, konvence scénování a také příznačný repertoár.


Teatro Pimprle (CZ): Isabela Ultramarine

Teatro Pimprle je autorské komorní pouliční loutkové divadlo, které vychází z českých loutkářských tradic klasického období jak ve scénografii, tak při práci s loutkou a rekvizitami. Zde se představí s atraktivní Isabela Ultramarine, loutkou-malířkou, která pro vděčné publikum kouzlí barevné obrázky. Principálem Teatro Pimprle, současně také autorem, režisérem, loutkohercem, scénografem v jedné osobě je František Petrák, výtvarník z Luhačovic.


Teatro Carnevalo (SK): Gašparko a zázračná skrinka

Dlouholeté spoluúčinkování v Tradičním loutkovém divadle Antona Anderleho, jehož doprovázel jako muzikant, přivedlo etnologa a estetika Juraje Hamara k založení vlastního divadla Teatro Carnevalo, inspirovaného tradiční maňáskovou postavou Gašparka. Gašparko a čarovná skrinka je představení plné komických výstupů Gašparka, čertů a dalších známých protagonistů. Účinkuje Juraj Hamar.

Juraj Hamar, Jaroslav Blecha (SK, CZ): Loutky se představují

Autor expozice Jaroslav Blecha spolu se svým slovenským kolegou Jurajem Hamarem nejen povypráví o tradičních, zejména tak zvaných varietních neboli akrobatických loutkách, ale také je publiku předvedou v akci za doprovodu stylové heligonky.

Na závěr si děti mohou pohrát s loutkami v naší herně, vybarvit si a odnést domů omalovánku či vystřihovánku. Muzejní obchůdek přitom nabídne drobné suvenýry, publikace a jiné.

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS