Loutkové představení Divadla Líšeň: Spoutaný trávou

Palác šlechtičen, Kobližná 1, Brno
Neděle 3. 12. 2023 v 17:00 hod.

Předtím od 16:00 volná prohlídka loutkářské expozice, po představení "Stínodílna – výtvarná dílna"

Divadlo Líšeň vzniklo jako nezávislé, experimentální divadlo. Pracuje s loutkami, maskami, objekty, pohybovou a zvukovou stylizací. Pro širokou veřejnost i školy uvádí vlastní autorské inscenace, workshopy a doprovodné vzdělávací programy. Hraje v Brně, po celé republice i na zahraničních festivalech.

Zaměřuje se také na lidskoprávní a politická témata. Dlouhodobě spolupracuje s romskými tanečníky a muzikanty. Navštěvuje znevýhodněné publikum v ústavech a stacionářích. Pořádá festivaly. V místě svého sídla Brně-Líšni se podílí na komunitním rozvoji obce.
 

Spoutaný trávou

Vyprávění nahého mnicha, císaře, generála a slona o životě, smrti i drobném hmyzu. Divadelní odpočinutí od světového chaosu s křehkými kovovými loutkami, zvuky a stíny.

Scénář, režie, scéna, hudba: Pavla Dombrovská a Luděk Vémola
Loutky: Zdenka Klanicová

Pro  dospělé (děti 8+)
Délka představení: 45 minut

V inscenaci zpracované texty ze sbírek Zenový kompas (Seung Sahn) a Oceán v kapce rosy (Henri Brunel) se dotýkají tématu úcty k životu v jeho nepatrných a přehlížených podobách, i obecněji smyslu života.  Inscenace používá přírodní materiály, nepopisné kovové loutky z drátů i z barevného plastu. Výtvarně originální tvar vzniká souběžným použitím loutek a stínohry před i za papírovým paravánem. Hru doprovází vypravěč a hudebník na basoneto a další originální zvukové nástroje.
 

Stínodílna - výtvarná dílna

Vyrobíte si loutku podle své vlastní fantazie a objevíte kouzlo světel a stínů.

Pro všechny věkové kategorie

Dílna je inspirována dávnými orientálními postupy, kdy se stínové divadlo hrálo během dne – obecenstvo sledovalo stíny vytvářené slunečním svitem v temné jeskyni. Loutky z papíru, barevného plastu či přírodnin si každý tvoří podle své fantazie – z přesvědčení, že nejlepší stínovou loutku si každý vytvoří podle svých vlastních představ a schopností, neposkytujeme žádné šablony. I nejmenší děti si mohou vyrobit s pomocí rodičů jednoduché postavičky, starší děti a dospělí mohou tvořit důmyslné a pohyblivé tvary černobílé i barevné.

Stínové betlémky
Oblíbenou tematickou variantou je výroba stínových betlémků pořádaná v předvánočním čase. Během ní si kromě loutek mohou účastníci vyrobit i vlastní divadelní scénu a během vánoc si doma vyrábět další postavičky.

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS