Středoevropská křižovatka: Morava ve 20. století

Stálá expozice mapuje novodobé dějiny a reflektuje zásadní události. Deset tematických okruhů sleduje politické, kulturní a sociální dějiny této historické země, jejích institucí, kulturních jevů a významných osobností, a to nejen v kontextu dějin českých zemí, ale i celého středoevropského prostoru.

Expozice obsahuje množství interaktivních prvků, včetně promítání dobových filmových záběrů, každou tematickou část doplňují dotykové obrazovky s podrobnými informacemi o dílčích tématech sledovaného období.

V expozici je nově k vidění vitrína Nové přírůstky z depozitářů Historického oddělení MZM (druhá světová válka).

Lektroský výklad

Středoevropská křižovatka: Morava ve 20. století - Žáci a studenti se seznámí s klíčovými událostmi tematických okruhů expozice, která reflektuje události dramatických dějin 20. století s důrazem na historický prostor Moravy. Sledovány jsou politické, kulturní a sociální dějiny této historické země, jejich instituce, kulturní jevy i významné osobnosti, a to nejen v kontextu dějin českých zemí, ale i celého středoevropského prostoru.

Didaktické listy ke stažení

Stáhněte a vytiskněte si pracovní listy, které vás provedou expozicí Středoevropská křižovatka: Morava ve 20. století. Listy jsou rozděleny na tři historicko-tematické celky.

Virtuální prohlídka

Knižní průvodce expozicí

Editorem publikace je kurátor výstavy PhDr. Jan Břečka. Počet stran 344, vydáno 2020. K objednání v e-shopu.

Multimediální prezentace

Stálou expozici Středoevropské křižovatky si můžete stáhnout do vašeho mobilního zařízení, odkaz zde. Multimediálního průvodce výstavou naleznete rovněž na adrese historiemoravy.mzm.cz.

Šifrovací hra

Od 1. srpna 2018 nabízí Moravské zemské muzeum pro zájemce skupinovou šifrovací hru ke stálé expozici Středoevropská křižovatka. Další podrobnostmi se dozvíte na pokladně Dietrichsteinského paláce, kde obdržíte rovněž herní brožuru. Více na trails.cryptomania.cz.

Tato expozice vznikla s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, s podporou města Brna a pod záštitou primátora statutárního města Brna Ing. Petra Vokřála.

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS