Zpřístupněný zoologický depozitář na Zámku Budišov

Zpět na Programy pro školy


Název programu: Zpřístupněný zoologický depozitář na Zámku Budišov
Věková kategorie: MŠ, I. a II. stupeň ZŠ, SŠ
Vzdělávací oblasti: Dítě a svět, Člověk a jeho svět, Člověk a příroda
Místo: Zámek Budišov, okr. Třebíč
Délka programu: 60–90 min.
Cena: 35 Kč za žáka


Obsah programu: Lektorovaná prohlídka zoologické sbírky uložené v zámeckém depozitáři, která je postupně vytvářena od poloviny 19. stol. a zahrnuje kromě většiny obratlovců žijících na území našeho státu především exotické druhy z celého světa.
Kromě více než 700 trofejí kopytníků z loveckých výprav do Afriky, Ameriky a Asie obsahuje zhruba 3000 exponátů exotických ptáků, bohatě zastoupeni jsou i ptáci vodní, obyvatelé chladných oblastí, životu ve vodě přizpůsobení tučňáci a ptáci moří a mořského pobřeží. Samozřejmě nechybějí ani majestátní dravci, sovy, kukačky nebo zástupci šplhavců.
Expozici savců tvoří především špičkově provedené exponáty velkých šelem, jsou zde i zástupci všeobecně známých druhů sudokopytníků a našich malých. Pozornost upoutají i atraktivní ptakopysk, ježura a vačice, podobně jako zástupci primátů včetně poloopic.
Rybáře jistě zaujme prakticky kompletní sbírka našich ryb.
Ostatní skupiny obratlovců v muzejních zoologických sbírkách reprezentují např. žraloci (kromě jiných velmi vzácný žralok nosatý z hlubin Japonského moře), rejnok, bahník, platýs, mečoun, z obojživelníků ropucha obrovská, rohatka brazilská z povodí Amazonky, listovnice stromová nebo skokan volský, největší skokan ze Severní Ameriky chovaný na farmách jako zdroj žabích stehýnek pro labužníky. Plazy zastupuje několik druhů želv včetně karety a želvy sloní, aligátor, krokodýli, leguáni a varani, z hadů např. hroznýš, kobra, korálovec a chřestýš.
Samostatné sály v zámeckém depozitáři jsou věnovány např. sbírce koster a lebek nebo souboru více než 150 druhů raků a krabů. Kromě známých poustevníčků, krabů houslistů a mnoha dalších menších druhů jsou zde zastoupeni i ti největší – humr, langusta a velekrab japonský, který žije v hloubkách od 50 do 400 m a rozpětí předních končetin u samců dosahuje s klepety 4–5 m.
Sbírku doplňují ukázky dalších druhů bezobratlých, najdete zde např. mořské houby, žahavce (laločnice, pérovník, polypi, medúzy, koráli) a červy (tasemnice, škrkavka, vrtejš). Bohatá kolekce ulit a lastur mořských měkkýšů je doplněna ukázkami ostnokožců (hvězdice, ježovky, sumýši) a nejprimitivnějších představitelů kmene strunatců (sumky, salpy). Z korýšů jsou zde vystaveni např. žábronožka, listonoh, lasturnatka, svijonožec, z členovců pavoukovci, stonožky a mnohonožky.


Kontakt na lektora: Jaroslava Dohnalová, tel.: +420 778 743 950, e-mail: prodejna.bud@mzm.cz

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS