Monogramista T·D: Tisíc a jeden den

6. 5. - 12. 6. 2022

Čtvrtá výstava projektu KOR–T·D, tedy řady šesti autorských výstav Monogramisty T·D z prací, které nebyly nikdy vystavené a jedné cyklické výstavy, představí vizualizaci záznamu času.

Monogramista T·D je označován za konceptuálního umělce, ač on sám konstatuje, že jeho cílem je stát se umělcem brněnským.

Od studií inklinoval ke konceptuálnímu způsobu vyjadřování a to v mnoha výtvarných prostředcích: malbě, kresbě, grafice, objektech, instalacích, akcích, autorských knihách atd.

Je autorem řady publikací, např. Urob si masku, Noha k nohe, Nemá kniha. Od roku 1991 působil jako pedagog na vysokých výtvarných školách na Slovensku i v Čechách. V roce 1997 si Dezider Tóth notářským zápisem změnil jméno na Monogramista T·D. V roce 2002 získal profesuru na pražské Akademii výtvarných umění. V tvorbě neodmítl metaforu jako možnost a jako tvořivý prostředek ji využívá.

Prostorový projekt  "Tisíc a jeden den" vznikal od 1. září 2008 do 29. května 2011 v Bratislavě, v době, kdy bylo jasné, že autor musí místo svého dosavadního pobytu opustit. Na ulici našel dřevěné křídlo dveří. Opakovanými vrstvenými nátěry plavenou křídou, toutéž metodou jako to dělali středověcí mistři, křídlo dveří natřel. Po zaschnutí polovinu dveří vertikálně opatřil nátěrem černé barvy. Od 1. září 2008, den po dni po dobu tisíce a jednoho dne, vyškrabával do černé plochy číselné datum každého dne, až na samé dno bílé plochy, aby se z temnoty zbavováním černé barvy zableskla bílá naděje příštího pobytu.

Jak říká autor, co po tisíci a jednom dni číselných záznamů vzniklo, je spíše síť k úlovku, než samotný úlovek.

Foto: Jan Cága

Plakát výstavy

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS