Návod na tvorbu loutky Charlieho Chaplina

Vyrobte si loutku jednoho z nejznámějších světových komiků, představitele němé grotesky, která Ondřeje Sekoru inspirovala v jeho tvorbě. Přikládáme návod Ondřeje Sekory, doplněný o postup výroby a soupis materiálu, který budete k výrobě potřebovat.
 

Budeme potřebovat:

- Polystyrenové vajíčko 6 cm (nebo vyfouknuté vajíčko)
Černý silnější papír na ruce a buřinku
- Kousek černé vlny, tkaničky, provázku na vlasy asi 15 cm
Drátek 24 - 30 cm na nohy a očka
Korek na tělíčko
- Kousek plastelíny na nohy (nebo podle O. Sekory sušené švestky)
Pedig nebo ohnutou větvičku na hůlku
- Černý fix
- Nůžky
- Lepidlo
- Připínáček

Postup:

1. Z drátku uděláme 4 očka (skobičky), která umístíme po obou plochých stranách korku na spojení noh a hlavičky. Další dvě očka dáme na vajíčko (polystyrenové). Pokud použijeme vyfouknuté vajíčko, drátek můžeme použít v kuse protáhlý celým vajíčkem po obou stranách s očky. (Očka od hlavičky (vajíčka) a korku později spojíme)

2. Z papíru vystřihneme kolečko na buřinku. Kolečko má vystřižený střed a je nastřižené až po krempu buřinky. Viz Sekorův obrázek. Buřinka je pak nalepená na vajíčko a zbytek buřinky domalujeme černou fixou nebo jinou černou barvou.

3. Ruce vystřihneme v kuse taky z černého papíru ve tvaru zahnutého rohlíku. Ty pak můžeme na korek - tělíčko přilepit nebo připnout připínáčkem.

4. Nohy uděláme tak, že drátek vytvarujeme do správného tvaru a provlečeme spodním očkem v korku. Boty vytvarujeme z plastelíny a napíchneme na ohnutý drátek popř. použijeme sušené švestky.

5. Doděláme hlavičku: na buřinku zespodu nalepíme vlásky a domalujeme obličej Charlieho Chaplina.

6. Do ruky umístíme hůlku, propíchnutím papíru. Pokud použijeme pedig, hůlka se do správného tvaru dobře ohne, když ji v místě ohybu namočíme na chvilku do teplé vody a před umístěním na loutku ji v ohnutém stavu necháme uschnout.

7. Pokud máme spojenou hlavičku s tělíčkem a nohami, je loutka hotová.
 

Dětské muzeum vám přeje krásné tvoření s dětmi, ať se loutka povede!

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS