Archiv výstav a akcí Dětského muzea 2022

Zpět na akce Dětského muzea

Týden dětí s MZM 2023 - 34. ročník

I. turnus 10. 7. - 14. 7. 2023 - již se uskutečnilo
II. turnus 28. 8. - 1. 9. 2023kapacita naplněna, mohou se přihlašovat náhradníci

Pondělí 10. 7. a 28. 8. 2023

Za minerály a horninami Moravského krasu

Týden dětí zahájíme vycházkou CHKO Moravský kras, seznámíme se s jeho živou a hlavně neživou přírodou. Dozvíme se něco o tzv. louckých kamenech, připomínající vzhledem koblížky. V blízkém okolí budeme sbírat krystaly kalcitu. Odpoledne navštívíme Dům přírody Moravského krasu, kde se dozvíme ještě něco o vápencích, které se podílely na vzniku krápníkových výzdob v okolních jeskyních.
 

Úterý 11. 7. a 29. 8. 2023

V zámku i v podzámčí

Celé dopoledne strávíme v krásném prostředí farmy „Jalový dvůr“, kde si budeme povídat o tom, jak to na farmě chodí. Zblízka se seznámíme se zvířaty, která zde žijí a projedeme se i na koni. Po obědě se vydáme na renesanční bučovický zámek. Po prohlídce strávíme odpoledne s výtvarníkem Liborem Sigmundem v jeho výstavě a v zámeckém parku nás potom bude učit kreslit.
 

Středa 12. 7. a 30. 8. 2023

Květná zahrada a tajemná půda v Kroměříži 

Dopoledne se vydáme na tajemnou půdu muzea Kroměřížska, plnou pohádkového světa fantazie. Nezapomeňte si s sebou vzít baterku, třeba objevíme i nějaká překvapení nebo poklad. Po obědě si prohlédneme světoznámou Květnou zahradu, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.  Děti se dozví, jak zahrada vznikla, kdo se o ní stará, kdo ji navrhl a co se v ní nachází.
 

Čtvrtek 13. 7. a 31. 8. 2023

Návštěva Památníku Velké Moravy a Kovozoo

Nejprve se vypravíme na prohlídku KOVOZOO, kterou obývají zvířata v životní velikosti vyrobená z kovového šrotu, kde si užijeme spoustu zábavy. Poté nás čeká návštěva kovárny, povídání o kovařině a společná práce u kovářské výhně. Po obědě navštívíme Památník Velké Moravy, kde zakusíme život „velkomoravana“ - mletí mouky na žernovu, pečení tradičních placek, střelbu z luku na terč, písmo hlaholici, navlékání korálků a konzumaci vyrobených pokrmů.
 

Pátek 14. 7. a 1. 9. 2023

Pravěký den

Program bude probíhat v Brně v Pavilonu Anthropos a jeho přilehlém parku. Navštívíme novou expozici malíře Zdeňka Buriana a celý den se ponese v duchu pravěkého období. Pod vedením lektora se dozvíme zajímavosti o lidech z paleolitu, kteří byli, jak říká odborník, lidé nepředstavitelně chytří a šikovní. Nebudou chybět praktické ukázky i vlastní tvoření. Na úplný závěr máme naplánované „živé“ překvapení. Tímto dnem se rozloučíme a uděláme tečku za Týdnem dětí 2023.
 

Program je určený pro děti ve věku od 6 do 12 let.
Rezervace přijímá:
Dětské muzeum, Moravské zemské muzeum, telefon: 533 435 274 nebo 371, e-mail: detskemuzeum (zav) mzm.cz, kapacita omezena!
Cena pětidenního programu: 3 200 Kč

Archeologie z nebe - program pro rodiny s dětmi

Pavilon Anthropos, 29. 4. 2023 od 14:00 do 17:00 hod.

Může archeolog pracovat v letadle? Co je družicová archeologie? Jak poznáme z výšky, kde se nacházelo sídliště nebo pohřebiště? Ve výstavě nazvané Archeologie z nebe se zábavnou formou dozvíme, jak archeologové pomocí nových technologií zkoumají stopy života našich předků. Zjistíme, jak byl objeven hrob keltského bojovníka, který ve výstavě uvidíte. A na závěr si vytvoříme vlastní keltský amulet.

Doporučený věk 7 - 12 let.

Vstupné: 70 Kč (výroba, materiál)

Registrace, informace: Upozorňujeme na omezený počet návštěvníků, doporučujeme telefonickou nebo e-mailovou rezervaci, tel. 533 435 274, e-mail: detskemuzeum (zav) mzm.cz. Rezervaci nutné provést nejpozději v pátek před akcí do 14 hodin.

Jarní prázdniny v Moravském zemském muzeu 2023

14. 3. - 17. 3. 2023


Programy pro vás připravili pracovníci Oddělení dějin hudby, Zoologického oddělení, výtvarník Libor Sigmund, Mgr. Jarmila Bíšková - Ústav archeologické památkové péče Brno, v. v. i., Mgr. Olga Lečbychová - Archeologický ústav AV ČR Brno, v. v. i., Mgr. Zdenka Kosarová, Archeologický ústav AV ČR, Brno, v.v.i. a Oddělení Dětské muzeum Moravského zemského muzea.
 

Úterý – 14. 3. 2023 – Archeologie z nebe (9 - 13 hod.)

Sraz účastníků v Pavilonu Anthropos, Pisárecká 5, před devátou hodinou, rozchod tamtéž ve třináct hodin.

Může archeolog pracovat v letadle? Co je družicová archeologie? Jak poznáme z výšky, kde se nacházelo sídliště nebo pohřebiště? Ve výstavě nazvané Archeologie z nebe se zábavou formou dozvíme, jak archeologové pomocí nových technologií zkoumají stopy života našich předků. Zjistíme, jak byl objeven hrob keltského bojovníka, který ve výstavě uvidíte. A na závěr si vytvoříme vlastní keltský amulet.
 

Středa – 15. 3. 2023 – Barevná zoologie aneb kreslíme v muzeu (9 - 13 hod.)

Sraz účastníků v Dietrichsteinském paláci, Zelný trh 8, před devátou hodinou, rozchod tamtéž ve třináct hodin.

Máte rádi přírodu a zvířata a baví vás kreslení? Tento den vás čeká obojí. Navštívíme zoologickou expozici Fauna Moravy, ve které se od našeho zoologa dozvíme spoustu zajímavostí především ze světa savců. Poté si zkusíme vytvořit vlastní kresbu savce pod dohledem zkušeného výtvarníka Libora Sigmunda.
 

Čtvrtek – 16. 3. 2023 – Život a hudba Leoše Janáčka (9 - 13 hod.)

Sraz účastníků před Památníkem Leoše Janáčka, Smetanova 14, před devátou hodinou, rozchod tamtéž ve třináct hodin.

V domku Leoše Janáčka se hravou formou seznámíme se skladatelem a jeho díly, zejména s neposednou liškou Bystrouškou z Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky. Čekají nás hudební a výtvarné aktivity vycházející z Janáčkova hudebního myšlení.
 

Pátek – 17. 3. 2023 – Loutkářské umění (9 - 13 hod.)

Sraz účastníků v Paláci šlechtičen, Kobližná 1, před devátou hodinou, rozchod tamtéž ve třináct hodin.

Co je to scéna, opona nebo rekvizita a k čemu nám slouží loutky? To se dozvíme v programu plném aktivit a her v expozici Loutkářské umění. Také si budeme povídat o tom, co je to divadlo, jak vzniká loutka, kolik druhů jich existuje nebo jaká řemesla se na výrobě loutky podílí. Vyrobíme si vlastní loutku a zahrajeme si pohádkový příběh s loutkami.
 

Programy jsou určené pro děti od 1. do 7. třídy, zájemci se mohou objednat na čtyřdenní program nebo na jednotlivé dny dle výběru.
Cena jednodenního programu je 100 Kč, cena čtyřdenního programu je 380 Kč.
Přihlášky a informace: Dětské muzeum MZM, tel.: 533 435 274 nebo 371, e-mail: detskemuzeum@mzm.cz - kapacita programů je omezená.
 


Závěrečný workshop k výstavě Planetami Malého prince

Program s výtvarnou dílnou pro rodiny s dětmi (program je vhodný pro děti od 6 do 12 let)

Tento program je již plně obsazen. Děkujeme za pochopení.


Datum: Sobota 25. 2. 2023 od 14:00 do 17:00 hod.
Místo: Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno
Vstupné: 70,- Kč

Víte, kdo je autorem knihy Malý princ? Znáte hlavní postavu příběhu? Víte co je baobab? Myslíte si, že může být růže pyšná? Je přátelství důležité?

Odpoledne plné tvořivé činnosti, čtení a povídání Vám představí svět Malého prince, který zažívá dobrodružství na různých planetách. I vy si můžete vytvořit svou vlastní planetu a odnést si ji domů.

Součástí programu je i prohlídka interaktivní výstavy Malý princ mladé výtvarnice Elišky Podzimkové i výstavy umělecké sklářky Alice Dostálové Planetami Malého prince.

Registrace, informace: Upozorňujeme na omezený počet návštěvníků, doporučujeme telefonickou nebo e-mailovou rezervaci, tel. 533 435 274, e-mail: detskemuzeum@mzm.cz.

Rezervaci nutné provést nejpozději v pátek před akcí do 14:00 hod.
 


Interaktivní výstava Malý princ Elišky Podzimkové

Zažijte legendární klasiku Antoina de Saint-Exupéryho jinak, ve výjimečné interaktivní instalaci s rozšířenou realitou světově uznávané multimediální umělkyně Elišky Podzimkové.

Ve spolupráci Elišky Podzimkové a Moravského zemského muzea se Brňanům i všem návštěvníkům jihomoravské metropole naskýtá vskutku nebývalá podívaná - Interaktivní výstava Malý princ Elišky Podzimkové.

„Cílem výstavy je vytvořit kouzelný svět Malého prince, který působí nejen na oči, ale i další lidské smysly. Nabízí návštěvníkům možnost opustit každodenní realitu a alespoň na chvíli se vrátit do dětství,“ prozrazuje Eliška Podzimková.

Nové zpracování knihy Malého prince doprovodila Eliška vytvořením tajuplného fantazijního světa, který Vás okamžitě pohltí, a budete moci všemi smysly vnímat díla, která jsou zajímavou kombinací fotografií a ilustrace, prožít interaktivní stanoviště z mechu, nebo lávových kamenů. Nad hlavami září obří měsíc a pod nohama užaslých návštěvníků se plazí jazyky voňavé mlhy.

Více o výstavě.
 


Výstava Planetami Malého prince

Umělecká sklářka Alice Dostálová navazuje aktuální výstavou Planetami Malého prince na svou dlouhodobou spolupráci s oddělením Dětské muzeum Moravského zemského muzea. Výstava probíhá paralelně s interaktivní výstavou Malý princ výtvarnice Elišky Podzimkové.

Hlavním motivem výstavy je spojení krásy vesmíru, krásy skla a pohádkového příběhu Antoina de Saint-Exupéryho. Umělecká sklářka Alice Dostálová na výstavě prezentuje své skleněné figurky a baňky s objekty vyrobenými sklárnou Jaroslava Svobody doplněné astrofotografiemi Karla Bůny.

Více o výstavě.
 


30 let Dětského muzea


V průběhu celého roku 2022 si Dětské muzeum připomíná 30 let svého působení v Moravském zemském muzeu. Prostřednictvím sociálních sítí se různými způsoby ohlíží, vzpomíná a rekapituluje svoji dosavadní činnost, ale hlavně v rámci tohoto významného jubilea Dětské muzeum průběžně připravuje celou řadu zajímavých doprovodných programů pro rodiny s dětmi i širokou veřejnost nejen k výstavě Óóó Indiáni, ale i k dalším výstavním projektům, např. i v nové expozici Loutkářské umění.
 

Noc v muzeu - Pro výherce celoroční soutěže (26. 11. 2022)

Advent u Šlechtičen - adventní tvůrčí dílna s prohlídkou nové expozice
Palác šlechtičen, 3. 12. 2022 od 14:00 do 17:00 hod.
Druhá adventní neděle je už za dveřmi. Přijďte nasát vánoční atmosféru a prohlédnout si novou etnografickou expozici Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času...

Vánoce s Malým princem - vánoční dílna pro rodiny s dětmi
Dietrichsteinský palác, 10. 12. 2022 od 14:00 do 18:00 hod.
Srdečně zveme na prohlídku interaktivní výstavy Malý princ Elišky Podzimkové a výstavy Planetami Malého prince, která bude obohacena výtvarnou dílnou pro rodiny s dětmi.


SOUTĚŽ K VÝROČÍ DM - NOC V MUZEU

V rámci oslav dětem navíc nabízíme exkluzivní zážitek ve formě speciálního programu ve výstavě Malý princ včetně možnosti strávit noc přímo v budově muzea. Děti, které navštíví jednu či více akcí Dětského muzea (různé workshopy a doprovodné programy k výstavám) nebo navštíví jakoukoliv výstavu či expozici ve všech objektech MZM si mohou na pokladnách vyzvednout speciální kartu s okénky, do které postupně sbírají razítka (1 razítko = 1 návštěva muzea). Držitelé karet se stávají účastníky soutěže, jejíž cílem je strávit noc v muzeu.

Soutěžní kartu je třeba odevzdat v termínu od 5. do 15. listopadu 2022 na pokladně Pavilonu Anthropos, Dietrichsteinského paláce nebo Paláce šlechtičen. Noc v muzeu a speciální program ve výstavě Malý princ čeká na patnáct nejúspěšnějších, tedy těch, kteří odevzdají největší počet razítek. V případě shody bude rozhodovat čas odevzdání, který bude zaznamenán na pokladně. Zvítězí však každý, kdo se zúčastní! Drobná odměna totiž čeká na všechny děti, které vyplněnou kartičku v termínu odevzdají.
 

SOUTĚŽNÍ KARTA

CHTĚL/A BYS STRÁVIT KOUZELNÝ VEČER A NOC V MUZEU?

Sbírej razítka z akcí Dětského muzea nebo návštěvy kterékoliv výstavy či expozice Moravského zemského muzea a získej buď odměnu, nebo účast na speciálním programu ve výstavě Malý princ, který se uskuteční v listopadu letošního roku. #30letsdetskymmuzeem

V případě, že se zúčastníš nové virtuální hry MZM Po stopách pavoučka Edy, můžeš získat i bonusové body!

  • 1. akce DM | workshop k výstavě Ó Indiáni – únor – 2022
  • 2. akce DM | programy v rámci akce Jarní prázdniny v MZM – březen 2022
  • 3. akce DM | workshop k výstavě Ó Indiáni – duben 2022
  • 4. akce DM | narozeninový happening k 30. výročí DM ve výstavě Ó Indiáni – květen 2022
  • 5. akce DM | workshop v nové expozici Loutkářské umění a loutkové představení Zvířátka a Petrovští – červen 2022
  • 6. akce DM | workshop k výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla – září 2022
  • 7. akce DM | workshop k výstavě Český komiks a jeho svět – říjen 2022
  • 8. akce DM | workshop k výstavě Archeologie z nebe – listopad 2022
  • 9. výstava/expozice
  • 10. výstava/expozice

Změna programu vyhrazena. Pro aktuální informace sledujte náš web, případně Facebook Dětského muzea.


KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS