Unikátní soubor renesančních habánských příborů poprvé vystaven

Pozapomenutý odkaz novokřtěnců. Keramická výroba a nožířství Keramická výroba a nožířství – tak se jmenovala mimořádná výstava unikátního souboru renesančních habánských příborů, která doprovázela slavnostní otevření Paláce šlechtičen. Ti z vás, kteří neměli možnost se pokochat pohledem na vystavené skvosty, přinášíme fotografie z výstavy.

Etnografický ústav MZM uchovává jedinečné doklady o působení příslušníků náboženské komunity novokřtěnců (habáňů), kteří v 16. a na počátku 17. století významně ovlivnili život jižní Moravy. Proslulou sbírku 250 habánských fajánsí obohatil v roce 2017 soubor habánských příborů, který zakoupilo MZM od soukromého sběratele v roce 2017. Jedná se v evropském měřítku o nejpočetnější a nejucelenější soubor, který obsahuje také renesanční koženou kazetu ve tvaru knihy, v níž je umístěno šest párů příborů. Příbory (nože, vidličky a lžíce v pánském nebo dámském provedení) jsou zhotoveny z oceli a opatřeny zdobenými střenkami z perleti (ploché s vějířovitým zakončením nebo osmihranného tvaru). Kromě vlastních příborů jsou součástí kolekce dvě kožená závěsná pouzdra na příbory.

S těmi nejvzácnějšími artefakty z habánské produkce, které uchovává MZM, se můžete seznámit v nové stále expozici Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času v Paláci šlechtičen MZM.

CONTACTS
SERVICES
SCIENCE AND RESEARCH
ABOUT US