Jarní prázdniny v Moravském zemském muzeu 2024

6. 2. – 9. 2. 2024

Program jarních prázdnin je již plně obsazen. Děkujeme za pochopení.

Programy pro vás připravili pracovníci Etnografického ústavu, Oddělení dějin literatury, Mineralogicko-petrografické oddělení a Oddělení Dětské muzeum Moravského zemského muzea.


Úterý – 6. 2. 2024 – Masopustní veselí aneb hudba, jídlo, tanec, maškary a spousta zábavy (9 – 13 hod.)

Sraz účastníků v Paláci šlechtičen, Kobližná 1, před devátou hodinou, rozchod tamtéž ve třináct hodin.

První prázdninový program se ponese v karnevalovém duchu. Naši předci si před příchodem jara krátili dlouhý zimní čas i trochou zábavy a masopust patřil k významným svátkům, na který se všichni těšili. Budeme si povídat, jak a proč se slaví Masopust, představíme a vyzkoušíme si i některé masopustní masky. Společně si pak vyrobíme i vlastní jednoduché masky. Na závěr nahlédneme do depozitáře a pod pokličku práce konzervátora-restaurátora, tedy odborníka, který pečuje o naše sbírkové předměty, i o ty masopustní masky.
 

Středa – 7. 2. 2024 – Světy ukryté v kameni (9 – 13 hod.)

Sraz účastníků v Dietrichsteinském paláci, Zelný trh 8, před devátou hodinou, rozchod tamtéž ve třináct hodin.

Rádi se zasníte? Baví vás objevovat to, co není na první pohled vidět? Víte, jaký je rozdíl mezi křemenem, chalcedonem a opálem? Přijďte se podívat, co všechno dokáže vytvořit příroda jen ze dvou prvků, zkuste napodobit její práci a vyrobit si vlastní „achátovou“ kresbu. Čeká Vás zábavné dopoledne, kde se fantazii meze nekladou. Součástí programu je prohlídka výstavy Světy ukryté v kameni.
 

Čtvrtek – 8. 2. 2024 – Zvířátka z drátků (9 – 13 hod.)

Sraz účastníků v Dietrichsteinském paláci, Zelný trh 8, před devátou hodinou, rozchod tamtéž ve třináct hodin.

Předposlední den navštívíme krásnou výstavu umělkyně Blanky Šperkové, prohlédneme si její ručně pletené plastiky z kovového drátku a skleněných korálků v početných barevných variacích a veselých formách. Pro svoje tvoření se nechala inspirovat obrázky svých vnoučat. Před tím, než začneme s vlastní tvorbou, nahlédneme do zoologické expozice Fauna Moravy, kde si můžeme vytvořit návrhy podle opravdových zvířátek. A pak hurá na to.
 

Pátek – 9. 2. 2024 – Staň se na chvíli novinářem (9 – 13 hod.)

Sraz účastníků v Dietrichsteinském paláci, Zelný trh 8, před devátou hodinou, rozchod tamtéž ve třináct hodin.

Jste zvědaví? Pořád se na něco ptáte? Zajímáte se o dění kolem sebe? Tak to je dobrý základ pro to, stát se novinářem. Během programu se dozvíte kdo je to novinář a co konkrétně dělá. Prakticky si vyzkoušíte, co všechno práce novináře obnáší. Budeme si také povídat o zajímavých a známých českých pohádkových postavách. Jako přídavek si dle vlastního návrhu vyrobíte přebal na svoji oblíbenou knihu a to včetně sazby a tisku na tiskařském lisu. Program probíhá ve výstavě Nastoupil jsem co redaktor...

Programy jsou určené pro děti od 1. do 7. třídy, zájemci se mohou objednat na čtyřdenní program nebo na jednotlivé dny dle výběru.

Cena jednodenního programu je 100 Kč, cena čtyřdenního programu je 380 Kč.

Přihlášky a informace: Dětské muzeum MZM: tel.: 533 435 274 nebo 371, e-mail: detskemuzeum@mzm.cz – kapacita programů je omezená.

Foto: Jan Cága
CONTACTS
SERVICES
SCIENCE AND RESEARCH
ABOUT US