Odpoledne s tradičním loutkovým divadlem

Palác šlechtičen, Kobližná 1, Brno
Neděle 18. června 2023 ve 14:00 hod.


Vstupné: dospělí 70 Kč, děti 50 Kč (cena zahrnuje divadelní představení, vstup do expozice Loutkové umění a pobyt v divadelní herně)
 

Program odpoledne:

  • Don Šajn alebo Márnotratný syn - představení slovenského tradičního loutkového divadla TYJÁTR Ivana Gontka
  • po představení prohlídka expozice Loutkářské umění
  • tvůrčí dílna pro děti

TYJÁTR je divadelní projekt loutkoherce a dramaturga Ivana Gontka, člena souboru Starého divadla K. Spišáka v Nitře a spoluzakladatele souboru Teatro Tatro. Jeho cílem je navrátit do současnosti tradici kočovných loutkářů a komediantů.

Ivan Gontko (1962) je loutkář, dramaturg a organizátor kulturních akcí. Od roku 1986 člen uměleckého souboru Loutkového divadla, dnes Starého divadla K. Spišáka v Nitře a zakládající člen souboru Teatro Tatro. Od roku 1999 člen výboru Slovenské sekce UNIMA mezinárodní loutkářské organizace a v letech 2007-2019 její předseda.

Expozice představuje tradiční české loutkářství prostřednictvím rozsáhlé sbírky Moravského zemského muzea. Nabízí typické loutky, dekorace, divadla a jiné dokumenty v kontextu s jejich divadelní funkci a dobovým milieu. Přibližuje sociální původ, společenské postavení a zázemí tvůrců, prostředí i atmosféru produkcí, konvence scénování a také příznačný repertoár.

Tvůrčí dílna v prvním poschodí Paláce šlechtičen je připravena jako bonus. Děti s rodiči si zde mohou pohrát s loutkami, vybarvit si a odnést domů omalovánku či vystřihovánku. Muzejní obchůdek přitom nabídne drobné suvenýry, publikace a jiné.

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS