Fašank u šlechtičen

Palác šlechtičen, Kobližná 1, Brno
Úterý 13. 2. 2024 od 17:00 hod.

 

Etnografický ústav ve spolupráci se Slováckým souborem Šafrán Brno


Zveme do Paláce šlechtičen na oslavu fašanku. V rámci folklorního pořadu předvede soubor Šafrán ukázku fašankové obchůzky z Horňácka s taneční hrou Káčer a tradiční rej masek bude pod taktovou Brněnského Valášku. Program bude doprovázen průvodním slovem vysvětlujícím prezentované lidové zvyky. Na závěr akce se oba soubory zhostí krátké ukázky taneční zábavy pod taktovkou cimbálové muziky Slováckého souboru Šafrán Brno.

Slavnosti, v našem regionu nejčastěji nazývané Fašank, v Čechách známější pod názvem "masopust", spojené s oslavou slunovratu, jsou součástí folklorních tradic mnoha etnik a prolínají se prakticky celou Evropou. Jsou obdobím plným veselí, barevných maškar, zpěvu, tance a lidí, kteří se chtějí bavit, zapomenout na zimu, která jim odnesla slunce a přinesla zimní strádání.

Masopust se oslavuje tancem, zpěvem, hodováním a končí úterkem, kdy je o půlnoci "pochována basa", což znamená konec rozpustilému veselí a nástup postního předvelikonočního období, které má být věnováno přípravě nového cyklu zemědělských prací.

Cílem akce, organizované Slováckým souborem Šafrán Brno, je přiblížit široké veřejnosti jednu z významných lidových tradic, která bývala v minulosti důležitým předělem hospodářského roku.

Cena: zdarma
Délka programu: cca 90 min.

Kontakt pro více informací: pmertova (zav) mzm.cz nebo safranbrno (zav) seznam.cz

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS