Dějiny Jaroslava Šabaty. Promítání dokumentárního filmu a debata s režisérem

Přednáškový sál Dietrichsteinského paláce, 19. 1. 2023 v 17:00 hod.

Masarykova demokratická akademie a Moravské zemské muzeum zve na promítání dokumentárního filmu Dějiny Jaroslava Šabaty a debatu s režisérem filmu Vítem Janečkem a historikem Janem Mervartem.

„Naše průmyslová civilizace poškozuje naše životní prostředí a nelze to nijak zastírat“ říká Jaroslav Šabata v závěru svých filmových Dějin. Dokument k jeho 80. narozeninám připravili režisér Vít Janeček a novinář Jakub Patočka. Vystupují v něm jak členové Šabatovy rodiny, dcera Anna a synové Václav a Jan, tak jeho političtí souputníci a odpůrci Milan Uhde, Ludvík Vaculík i Petr Cibulka.

Ve snímku procházíme Šabatovým životem od dětství v jihomoravských Dolenicích, přes počátky politické kariéry v brněnských 50. letech, pražské jaro a opoziční práci od počátku 70. let 20. století k sametové revoluci a prvním letům polistopadové československé politiky.

Vidíme Šabatu, jak se směje, debatuje, vzpomíná a předvídá. Snad právě takového, jak si ho pamatuje řada jeho přátel a kolegů, ať se s nimi seznámil po válce anebo až v posledních letech života.

Po promítání filmu bude následovat debata.

Akce se koná s podporou pražské kanceláře Friedrich-Ebert-Stiftung.

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS