Vedoucí oddělení
PhDr. Jaroslav Blecha - vědecký a výzkumný pracovník se zaměřením na výzkum, dokumentaci a hodnocení přeměn českého loutkového divadla (loutkářské rody, kočovné loutkové divadlo, amatérské rodinné a spolkové loutkové divadlo). Dále na srovnávací výzkum a mapování českých loutkářských sbírek s důrazem na determinaci původu českých loutek, hledání obecných znaků v přeměnách jejich tvarosloví a technologie.
tel.: +420 533 435 256
e-mail: jblecha@mzm.cz
Zaměstnanci
Charakteristika oddělení
Oddělení dějin divadla Moravského zemského muzea v Brně existuje od roku 1955. Spravuje sbírku teatrálií (ponejvíce moravik), která původně vznikala zásluhou Družstva českého Národního divadla v Brně od roku 1881. Po jeho zániku v roce 1948 bylo správou sbírky pověřeno Moravské muzeum, kam byly předměty roku 1951 přemístěny (cca 22 tisíc kusů). V roce 1955 byl zřízen divadelní referát při hudebně-historickém oddělení, od 1. dubna 1957 bylo pracoviště osamostatněno jako divadelní oddělení. Od té doby je sbírka budována a spravována systematicky, doplňována vlastní akviziční činností. Větší část sbírkového fondu pochází z 19. a 20. století. Malý počet předmětů má původ i v 18. století (divadelní cedule). V současné době pracoviště spravuje více než 94 tisíc sbírkových předmětů a odbornou specializovanou knihovnu o 16 tisících titulech. Struktura sbírky v zásadě vychází z tradičního pojetí. Základem jsou průvodní dokumenty jednotlivých složek divadla. Z toho hlediska je sbírka teatrálií systemizována, dokumentuje například vývoj scénografie, dramaturgie atd. Je zpřístupněna především badatelům v oboru, laické veřejnosti pouze výjimečně.
Posláním pracoviště je studium, dokumentace, vědecké hodnocení dokumentů, zveřejňování poznatků a osvětová činnost v oblasti divadla zejména na Moravě, tj. sledování a dokumentace současného profesionálního (zčásti i ochotnického) divadla všech druhů a žánrů. Dále výzkum, studium a dokumentace historických divadelních jevů včetně cizojazyčných divadelních kultur na našem území, ovlivňujících vývojové tendence českého divadla.
Od dubna 2022 prezentuje oddělení část své sbírky v dlouhodobé expozici Loutkářské umění, v níž představuje tradiční české loutkářství. Expozice v Paláci šlechtičen na ulici Kobližná nabízí typické loutky, dekorace, divadla a jiné dokumenty v kontextu s jejich divadelní funkcí a dobovým milieu. Přibližuje sociální původ, společenské postavení a zázemí tvůrců, prostředí i atmosféru produkcí, konvence scénování a také příznačný repertoár.
Spot k 60. výroční Oddělení dějin divadla