Připravované výstavy

Tisíc tváří Amazonie

Pavilon Anthropos, Pisárecká 5, Brno
17. 5. 2024 – 4. 1. 2026

 

Slavnostní vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 16. května 2024 v 17:00 v Pavilonu Anthropos na ul. Pisárecká 5 v Brně.


Výstava představuje kulturní a přírodní rozmanitost oblasti Velké Amazonie a přináší vhled do života původních domorodých obyvatel tohoto kulturního areálu. Inovativní a pozoruhodné je, že se jedná v první řadě o jejich vlastní sebeprezentaci, to znamená, že se příslušníci místních etnik na přípravě výstavy významnou měrou podíleli. Návštěvníci tak poznají jejich bohatou kulturu, chápání přírody, mytologii, náboženství, kosmologii a výklad světa, zvyky a rituály.

Prezentaci stěžejních témat výstavy doplňuje celá řada originálních exponátů i ze soukromých sbírek. Jedná se o předměty denní potřeby, řemeslné výrobky, zbraně, rituální a obřadní artefakty, amulety, oděvy, ozdoby a různé doplňky. Výstava je ještě obohacena fotografiemi, malbami a řemeslnými výrobky od současných domorodých umělců a řemeslníků, a to včetně video dokumentace zachycující proces výroby i popis významu artefaktů. Vyložena je rovněž symbolika vzorů, barev i materiálu.

V tomto kontextu jsou představena etnika z Peru, Ekvádoru, Kolumbie, Venezuely a Brazílie jako např. Shuarové, Achuarové, Kofánové, Huaoraniové/Waoraniové, dále Shipibo-Konibové, Cashinahuové, Ticunové, Tucanové, Yanomamiové a řada dalších. Výstava také představuje vybrané mýty a příběhy z Amazonie, a to v tištěném formátu, audio verzi i v podobě video animace.

Dalším významným tématem je příroda, biodiverzita a s tím i úzce související ekologie a environmentální problematika. Seznámíte se s výběrem zástupců amazonské fauny ze sbírek Zoologického a Entomologického oddělení MZM včetně speciálního ozvučení a samostatné video prezentace. Dermoplastické preparáty doplní rovněž ilustrace Jana Dungela. Těšit se můžete i na živé exponáty. Dále jsou k dispozici plody rostlin, ukázky dřevin a další přírodniny.

Výstava je určena pro široké spektrum návštěvníků. Texty věnující se jednotlivým tématům výstavy jsou dostupné prostřednictvím QR kódů i v audio formě, zobrazit si je lze také v anglickém a španělském jazyce.

Děti se mohou těšit na interaktivní, hravé prvky, repliky předmětů, smyslové hry, hračky, výtvarné a řemeslné tvoření, didaktický list s řadou zábavných aktivit atd.

Pro návštěvníky se zrakovým znevýhodněním jsou vedle popisků v Braillově písmu ve výstavě připraveny nejrůznější hmatové prvky, haptické předměty, mapy, model obydlí, čichové vjemy a hra v podobě pexesa.

Neslyšícím návštěvníkům je k dispozici videoprůvodce v českém znakovém jazyce.

Výstava nabízí nevšední pohled na současnou Amazonii, kterou můžete zažít všemi smysly.

Díky spolupráci se zapojenými mezinárodními institucemi a odborníky dostali domorodí obyvatelé možnost sami představit svou společnost a kulturu ze své vlastní perspektivy. Návštěvníci tak získají jedinečnou příležitost nahlížet na život v Amazonii očima jejich obyvatel.

Výstava Tisíc tváří Amazonie je prostorem interkulturního dialogu. Představuje projekt mnoha spolupracujících institucí, z nichž hlavním partnerem je Centrum jazykového vzdělávání z Masarykovy univerzity. Dalšími partnery jsou Národní muzeum - Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Teiresiás - Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky z Masarykovy univerzity, Fakulta informatiky z Masarykovy univerzity, ZUŠ Smetanova, Brno, Střední škola umění a designu a Vyšší odborná škola Brno, Zoo Brno a stanice zájmových činností.

Ze zahraničních institucí je třeba zmínit zejména Universidad del Azuay spolu s Universidad Politécnica Salesiana z Ekvádoru, dále Universidad Científica del Sur z Peru a Bournemouth University z Velké Británie. Na výstavě jsou rovněž zastoupeny fotografie a nahrávky z unikátního projektu Masarykovy univerzity EPSULA. Fotografie shipibského umělce Davida Díaze zajistilo Velvyslanectví Peruánské republiky v Praze.

Hlavními autorkami výstavy jsou Athena Alchazidu, hispanistka z Masarykovy univerzity v Brně, a Narcisa de Jesús Ullauri Donoso, antropoložka z Universidad del Azuay z Ekvádoru, která je současně garantkou výstavy.

Výtvarnou instalaci doplnil rovněž fotografický materiál z archivu etnografa, publicisty a spisovatele Mnislava Zeleného Atapany, etnobotaničky Jany Horáčkové a Národního muzea - Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.

Výstavu doprovází celá řada programů určená nejen pro rodiny s dětmi. Připraveny jsou výtvarné a řemeslné workshopy, výukový program pro školy a volnočasové organizace a také popularizační přednášky s promítáním pro širokou veřejnost.

Záštity udělené nad výstavou
 

  • Mgr. Martin Baxa
    Ministr kultury ČR
     
  • JUDr. Markéta Vaňková
    Primátorka Statutárního města Brna
     
  • Prof. MUDr. Martin Bareš, Ph.D.
    Rektor Masarykovy univerzity
     
  • Néstor Popolizio
    Velvyslanec Peru v ČR
     
  • Sônia Regina Guimarães Gomes
    Velvyslankyně Brazílie v ČR

Hlavní mediální partner výstavy je Česká televize.

Tisíc tváří Amazonie
Pavilon Anthropos, Pisárecká 5, Brno
17. 5. 2024 – 4. 1. 2026

Příběh Paláce šlechtičen

Kaple Paláce šlechtičen, Kobližná 1, Brno
5. 6. 2024 – 17. 11. 2024

 

Vernisáž se uskuteční v úterý 4. června 2024 v 17:00
v Paláci šlechtičen na ul. Kobližná 1 v Brně.


370. výročí založení Nadace Panny Marie Školské v Brně

Výstava k 370. výročí založení nadace Johanou Františkou Priskou Magnisovou (1654 - 2024).

Roku 1654 vytvořila Johanna Františka Priska hraběnka Magnisová nadační odkaz na realizaci ústavu určeného k výchově a zaopatření nemajetných a osiřelých dívek z aristokratických, případně významných měšťanských rodin. Pro potřeby nadace byl následně v letech 1674 a 1679 vystavěn brněnským stavitelem Janem Křtitelem Ernou patrový dům na rohu Kobližné ulice - Palác šlechtičen,. V závěti byly pro budoucí ústav určeny  nemovitosti: dům v Brně, statek Medlánky a  2 zahrady + šperky. Po cca 40letech k tomu přibylo panství v Novém městě na Moravě. Vykonavatelem hraběnčina odkazu se stal kníže Ferdinand z Dietrichsteinu.  V roce 1699, rok po vydání císařského reskriptu Leopolda I., byla slavnostně instalována  první představená nadačního ústavu Zuzana svobodná paní Tiefenbachu.

Ústav zanikl v roce 1953, v roce1957 jej jako sídlo Etnografického ústavu získalo Moravské zemské muzeum.

Výstava chce připomenout instituci zaměřenou na vzdělávání žen se sídlem v Brně, s přímou vazbou na MZM. V autentickém prostředí kaple Paláce šlechtičen představit osobnosti zakladatelů a dochovanými originálními předměty doložit život v nadaci. Instalaci doplní zápůjčky z Horácké galerie v Novém Městě na Moravě, Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici,  Regionálního muzea v Mikulově, Numismatického oddělení Národního muzea, Numismatického oddělení Moravského zemského muzea, Moravského zemského archivu a Moravské galerii v Brně.

Druhým cílem je pokrýt poptávku návštěvníků po historii paláce a to v autentickém prostředí.

Takto koncipovaná výstava bude veřejnosti představená poprvé.
 

Příběh Paláce šlechtičen
Kaple Paláce šlechtičen, Kobližná 1, Brno
5. 6. 2024 – 17. 11. 2024
KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS