Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

"Rostislav, kníže moravský, z vnuknutí Božího a po úradě se svými knížaty a s Moravany, vypravil poselství k císaři Michaelovi..."

Touto pasáží XIV. kapitoly staroslověnského Života Konstantinova si připomínáme Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Příběh Velké Moravy, úchvatné říše, která jako kometa zazářila a zanikla v průběhu 9. století, se daří rekonstruovat díky archeologickým nalezištím a usilovné práci generací badatelů. Jedinečné originály velkomoravských šperků si můžete prohlédnout v Klenotnici Velké Moravy byl v Archeoskanzenu Modrá. V nedobytném, do 9 metrů pod zem zapuštěném pantheonu je vidění výstava Elity Velké Moravy. Na vytvoření Klenotnice i pilotní prestižní výstavy se významnou měrou podílelo Moravské zemské muzeum. Autorem námětu, libreta i scénáře je archeolog Luděk Galuška, vedoucí Centra slovanské archeologie MZM. Ve výstavě se můžete pokochat výbavou příslušníků elit, se kterými se měli možnost soluňští bratři na Velké Moravě setkat. Více o historii Velké Moravy se můžete dozvědět také v expozici Velká Morava v Dietrichsteinském paláci MZM.

Foto vpravo: U vchodu do Klenotnice náštěvníky vítá zvětšený tzv. Sokolík. Stříbrná terčovitá plaketka s vyobrazením jezdce, tzv. Sokolníka z hrobu č. 15 v nartexu kostela na "Špitálkách" ve Starém městě.

Foto vlevo: Soubor s hrobu velmože 23/48 ze Starého Města obsahuje soupravu tří zlatým emailem zdobených kování velmožského opasku a ochranné sanice pochvy dýky.

Foto vpravo: Soubor zlatých šperků a náhrdelník z hrobu 209/59 tzv. sadské princezny z Uhreského Hradiště-Sadů. Posmrtná výbava sestávala z jednoho páru zlatých lunicových náušnic, jednoho páru pozlacených náušnic s prolamovanou lunicí, jednoho páru velkých zlatých náušnic s deseti bubínky, jednoho páru zlatých hrozníčkových náušnic s pravými perlami, jednoho páru stříbrných hrozníčkových náušnic, jednoho páru zlacených gombíků s vertikálně žebrovaným povrchem, jednoho páru stříbrných gombíků s povrchem cele pokrytým granulemi, dále velkého pozlaceného prstenu, dlouhého náhrdelníku ze skleněných korálů, v jehož rámci byl i velký polodrahokam -kouřový topas - a mušle středomořské ostranky jaderské, dále dvou železných nožů a malého dřevěného železem kovaného vědérka.

Foto: Jan Cága
KONTAKTE
DIENSTLEISTUNGEN
WISSENSCHAFT UND FORSCHUNG
ÜBER UNS