Tereziánský ústav šlechtičen na Pražském hradě

Kaple Paláce šlechtičen, Kobližná 1, Brno
Čtvrtek 26. 9. 2024 v 17:30 hod.

Přednášející: PhDr. Michaela Žáková, Ph.D. (Akademie věd ČR)

Jaké byly životní strategie urozených žen? Kdy byl založen a jak fungoval ústav Tereziánský ústav šlechtičen na pražských Hradčanech? Co obnášela cesta mladé dívky do ústavu šlechtičen tedy k prebendě?

Tereziánský ústav šlechtičen byl založen roku 175 a podpořil celkem 205 urozených žen. Pro více než polovinu z nich se stal novým domovem na celý život, pro ostatní byl pouze přechodným místem pobytu. Některé kapitulárky vstoupily do kláštera, jiné do dvorské služby, další se provdaly. Životního partnera nakonec nalezla plná čtvrtina dam, přičemž naděje na uzavření sňatku přetrvávala až do poměrně vysokého věku. Mnohem více z každodenního chodu jedné z nejprestižnějších dámský nadací v monarchii vám prozradí historička PhDr. Michaela Žáková, Ph.D.

Více o výstavě Příběh Paláce šlechtičen (5. 6. 2024 - 17. 11. 2024)

PhDr. Michaela Žáková, Ph.D. vystudovala historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 2020 působí jako vědecká asistentka v Oddělení moderních kulturních a sociálních dějin Historického ústavu AV ČR,v.v.i. Odborně se zaměřuje na dějiny každodennosti "dlouhého" 19. století, dějiny šlechtických elit, genderu a dámského automobilismu. Na tato témata publikovala řadu odborných studií a několik monografií. Za publikaci Tereziánský ústav šlechtičen na Pražském hradě (Praha, 2021) obdržela Cenu Josefa Pekaře za nejlepší monografii pro autora do 35 let v oboru českých dějin.

Příběh Paláce šlechtičen v přednáškovém cyklu (Kaple Paláce šlechtičen, Kobližná 1, Brno)

KONTAKTE
DIENSTLEISTUNGEN
WISSENSCHAFT UND FORSCHUNG
ÜBER UNS