Téměř po 100 letech od objevu máme možnost nahlédnout ve vysokém rozlišení do útrob Věstonické venuše

Vědecký tým, mezi jehož členy patří také odborní pracovníci MZM archeolog Petr Neruda, Martin Oliva a Petra Hamrozi, publikoval v odborném textu Micro-computed tomography of the fired clay venus of Dolní Věstonice v časopise Journal of Archaeological Science 169 (2024) výsledky výzkumu ve spolupráci s Thermo Fisher Scientific, při němž byl moderní metodou nedestruktivní analýzy - mikro CT prozkoumán nejvzácnější sbírkový předmět MZM - Věstonická venuše.

Vyvrácen byl předpoklad Karla Absolona, že byla Venuše vyrobena ze směsi rozdrcené mamutoviny a mamutích kostí. Venuše vyrobená ze spraše obsahovala jen úlomky hornin a drobné jurské fosilie. Ty nicméně ukazují na to, že surovinu pro její výrobu získal gravetský tvůrce někde v prostoru sídliště. Překvapivé je zjištění, že celá Venuše byla vyrobena z jednoho kusu keramického těsta. To vyžadovalo značnou zručnost a výtvarné cítění. Nesmírně důležité je nále rozsáhlých puklil uvnitř těla Venuše. Soška by tudíž mohla snadno prasknout. Díky výzkumu tedy můžeme upravit způsoby manipulace a eliminovat její případné poškození.

Micro-computed tomography of the fired clay venus of Dolní Věstonice (Czech Republic) (Journal of Archaeological Science)

KONTAKTE
DIENSTLEISTUNGEN
WISSENSCHAFT UND FORSCHUNG
ÜBER UNS