Kam chodí spát svatý Jan Křtitel?

Zpět na seznam témat


Jana Poláková

Svátek Narození svatého Jana Křtitele připadá na 24. června. V pohanských dobách se v tomto období slavil příchod letního slunovratu a stále se opakujícího produktivního období v přírodě. Předkřesťanské rituály se propojily s úctou ke světci, což vedlo k vytvoření jedinečného souboru zvyklostí až pověr. Činnostem či předmětům spojeným s předvečerem svátku byly připisovány magické schopnosti a vlastnosti. Zajištění zdraví, plodnosti a ochrany osob i majetku bylo spojeno především s vodou, bylinami a ohněm.

Svatý Jan Křtitel obdařuje podle lidových představ rostliny výjimečnou mocí, proto je nejvhodnější trhat je v předvečer jeho svátku. Víra v magický účinek svatojánských bylin je doložena v celoevropském kontextu. Na českém území byl v oblasti Pojizeří ještě v druhé polovině 20. století udržován zvyk stlaní svatojánské postýlky. Dívky nasbíraly devět druhů léčivek dle vlastního výběru. Nesměly mezi nimi chybět kopretina – svatojánské kolo, třezalka – svatojánské kvítí, jetel luční, jitrocel, mateřídouška a další. Vše rozložily na bílou látku nebo do velkého kulatého síta a umístily na významné místo v domě, obvykle pod stůl. Součástí aranže byly svaté obrázky, jejichž centrální pozici zastával Jan Křtitel. Ten měl v průběhu noci připravenou postýlku navštívit, pohovět si v ní a svojí přítomností posvětit byliny a zvýšit jejich účinnost. Po usušení byly proto využívány nejen při zdravotních obtížích lidí, ale i dobytka. Jako poděkování za připravené lůžko se na některých místech objevovaly v připravené bylinné postýlce drobné dary a pamlsky.

Ke změně pojetí a provedení zvyku docházelo v polovině 20. století. Ochrana zdraví a dobytka ztratila dominantní efekt a obyčej přešel spíše do roviny dětské zábavy. Díky generačnímu předávání přetrvává v mnoha rodinách dodnes. O jeho udržení se starají také regionální kulturní organizace. Svatý Jan Křtitel tak může stále na svůj svátek najít voňavé místo, kde se pokojně prospí.

CONTACTS
SERVICES
SCIENCE AND RESEARCH
ABOUT US