Slované - stopy předků. O Moravě v 6.-10. století
Article no.: 978-80-7028-488-9
- Osobní odběr
- Balíkovna (Česká pošta)
- Balík Na poštu (Česká pošta)
- Balík Do ruky (Česká pošta)
- Do zahraničí
Nově v prodeji dotisk 2. vydání!
- Napsal: Luděk Galuška
- ISBN: 978-80-7028-488-9
- Rozsah: 304 stran
- Formát: 210×297 mm
- Vazba: V8
- Datum vydání: 2017
Když se v roce 2004 otevřely brány archeologického skanzenu v Modré u Velehradu, vyvstala potřeba publikace, která by návštěvníkům odpověděla na jejich časté dotazy, týkající se otázek praktického života i smrti starých Slovanů a lidí Velké Moravy. Tak vznikla kniha „Slované - doteky předků. O životě na Moravě v 6.-10. století“ (2004). Stala se nejen dobrým průvodcem modranského archeoskanzenu a rukovětí členů skupin „živé historie“, ale i vyhledávanou učebnicí studentů archeologie a historických oborů.
V souvislosti s ní stojí za zmínku slova jednoho z návštěvníků Modré, jenž řekl, že před spaním běžně vydrží u knížky asi tak 10 minut, avšak u „Slovanů“ prý až půl hodiny... Kniha se brzy vyprodala, ovšem zájem o ni a všetečné dotazy zůstaly. A tak je zde druhá kniha s velmi podobným názvem „Slované - stopy předků. O Moravě v 6.-10. století“.
I ona se snaží odpovědět na otázky života a smrti našich raně středověkých předchůdců, zabývá se jejich duchovnem, materiální kulturou, řemeslem, obchodem, vojenstvím, stejně jako tradičním „pohanským“ náboženstvím a počátky christianizace, tedy křesťanstvím. To vše na pozadí dějinného příběhu, jenž začíná příchodem Slovanů do střední Evropy a končí zánikem Velké Moravy v prvním decéniu 10. století. Nemalá část původních textů zůstala zachována i v právě předkládané knize, případně byla upravena, nicméně objevují se v ní také pasáže zcela nové, reflektující výsledky aktuálních archeologických výzkumů a moderních přírodovědných metod.
Ruku v ruce s tím se v knize nově uplatňují odkazy na odbornou literaturu, jež mohou být poznání chtivému zájemci o ten který problém raných dějin Moravy dobrým vodítkem k proniknutí do jeho nitra. Zachovány v ní naopak zůstaly četné původní kresebné a fotografické přílohy, k nimž ještě přibyly obrázky nových archeologických nálezů, vyobrazení skvostných velkomoravských šperků ve výrazně lepší kvalitě, nebo záběry přibližující dávný život lidí prostřednictvím aktivit skupin „živé historie“.
A tak snad i ti, kteří si chtějí v knize jen listovat, zůstanou a ponoří se do čtení. Pozoruhodný příběh Moravy jako součást raně středověkých dějin centrální Evropy si to bezesporu zaslouží.