Vychází druhé a doplněné vydání knihy "Silver B neodpovídá"

Na sklonku prosince 1941 seskočilo na území Protektorátu Čechy a Morava sedm vojáků zahraniční armády ve Velké Británii, zařazených ve třech paraskupinách, vyslaných československou exilovou vládou. Příslušníci desantu ANTHROPOID Jan Kubiš a Josef Gabčík se nesmazatelně zapsali do dějin naší i evropské protinacistické rezistence, stejně jako jejich úkol - útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Podobně to platí i pro členy desantu SILVER A (Alfréd Bartoš, Josef Valčík, Jiří Potůček), jehož vysílačka Libuše udržovala od poloviny ledna 1942 více než půl roku rádiový provoz s Londýnem.

Oné prosincové noci roku 1941 však s nimi v letadle byli ještě dva muži z desantu SILVER B, Jan Zemek a Vladimír Škacha. Jejich operace skončila naprostým neúspěchem. Záchytné adresy zklamaly, pro nedostatek vybavení nemohli rozvinout žádnou činnost, nefungovala ani jejich vysílačka. Na rozdíl od svých pěti druhů válku přežili, ovšem za cenu poválečného zapomnění.

Po 18 letech vychází druhé a doplněné vydání knihy Jana Břečky s názvem Silver B neodpovídá. V roce 80. výročí atentátu na Heydricha si tak znovu připomeneme okolnosti a příčiny nezdaru této výsadkové mise, stejně jako jména a osudy desítek statečných spolupracovníků parašutistů zejména z brněnských městských částí Řečkovice, Židenice nebo Žabovřesky, z nichž 19 zahynulo v nacistických koncentračních táborech.

Kromě běžné knihkupecké sítě bude titul k dostání v muzejním e-shopu nebo v muzejní prodejně v Dietrichsteinském paláci v Brně na Zelném trhu 8.

CONTACTS
SERVICES
SCIENCE AND RESEARCH
ABOUT US