Palác šlechtičen, Kobližná 1, Brno
Sobota 9. 11. 2024 od 10:00 do 17:00 hod.
Neděle 10. 11. 2024 od 13:00 do 17:00 hod.
Jiří Olšanský
Po absolvování ostravské umělecké školy nastoupil jako řezbář do Divadla loutek v Ostravě. Od té doby se tvorbě loutek věnuje permanentně. Vyráběl jednak loutky podle návrhů známých výtvarníků, posléza také dle návrhů vlastních. Věnuje se také restaurování a výrobě historických replik. V roce 2016 založil putovní divadelní loutkohereckou společnost Dřeváček. Je autorem řady divadelních her a několika povídek.
V roce 2021 získal cenu Jihomoravského kraje za přínos v oblasti folkloru.
"Celý život se jako jeden z mála věnuji výrobě a restaurování loutek. Každá z mých loutek má svůj díl originality, nedělám sériovou výrobu. Opravuji a restauruji staré či poškozené loutky, nebo vyrábím jejich repliky. Rád se při takové práci vžívám do výtvarného cítění původního řezbáře. Sám pak loutky i koloruji. Takto jsem vyrobil nebo zrestauroval už stovky loutek. Řezbářství loutek pak doplňuji i o výrobu tradičních betlémů."
Štěpán Musil
Mladou generaci řezbářů představuje Štěpán Musil, který se práci se dřevem věnuje více než polovinu svého života. Jeho cesta ke dřevu začala už v dětství, kdy si vyráběl vlastní hračky. Postupně rozšířil své schopnosti o realizace praktických výrobků - od různých dekorací až po nábytek. Svůj talent rozvíjel na Průmyslové škole v Krnově, kde získal cenné zkušenosti během studia oboru Umělecko-řemeslné zpracování dřeva.
V roce 2020, během pandemie, si splnil dětský sen a vyrobil první kytaru. Práce na ní mu otevřela dveře do světa akustiky, a díky tomu se věnuje také servisu akustických kytar. Tato zkušenost ho inspirovala ke studiu na vysoké škole. Na brněnské MENDELU si vybral obor Stavby na bázi dřeva. Díky tomu si rozšířil své znalosti o vlastnostech dřeva a jeho širokém využití ve stavebnictví i výrobě. Jako řezbář a truhlář se věnuje celé řadě projektů, včetně výroby šachových stolků, ratanových výpletů, restaurování oltářů a dalším řemeslným pracem. Také spolupracuje s Moravským zemským muzeem např. na výstavě Tisíc tváří Amazonie.
Plakát k akci