Vernisáž výstavy Blanka Šperková & Marianka, Adam a Dariánka

Mramorové sály, Biskupský dvůr, Muzejní 1, Brno
11. 10. 2023 - 25. 2. 2024

Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 10. října 2023 v 17:00 hod.


Umění kombinující tradiční řemeslo s novou formou, která za všech okolností navzájem spojuje; i tak by se dala popsat díla, která společně vytvořily umělkyně Blanka Šperková a její vnučka Mariánka. Babička  dodala kresbám své nejstarší vnučky trojrozměrnou podobu prostřednictvím techniky, jež je pro její rukopis typická; výsledkem jsou ručně pletené plastiky z kovového drátku a skleněných korálků v početných barevných variacích a veselých formách. K tomu přibyly ještě dvourozměrné obrazy podle kreseb o tři roky mladšího Adámka, které doplňují první výtvarné pokusy teprve roční Dariánky.
 

Blanka Šperková

  • 1948 narozena v Banskej Bystrici (Československo)
  • 1963-1967 studia na Stredná škola umelecko-priemyslová (oddelenie grafiky), Bratislava
  • 1968-1969 studia na Akademie muzických uměni (atelier loutkového výtvarnictví), Praha
  • 1969-1974 studia na Vysoká škola umělecko-průmyslová (atelier televizní a filmové grafiky u prof. Adolfa Hoffmeistra)
  • 1970 začíná pracovat s drátem
  • od 1974 žije a pracuje v Brně
  • 1976 narozen syn Michal
  • 1978 narozen syn Jakub
  • od 1979 vystavuje doma
  • od 1990 vystavuje i v zahraničí
     

Tvorba Blanky Šperkové

Blanka Šperková začala pracovat intenzivně s drátem od roku 1976. Inspirovala se dávnou tradicí slovenských dráteníků, ale neužívá jejich technologii. Vyvinula si vlastní techniku pletení bez jehlic, či jiných nástrojů. Se svým minimalistickým používáním jednoho očka se dokáže vyjádřit jak v animovaném filmu, ve slepotiskové a monotypové grafice, ve volné plastice, tak i ve šperku.

Tematické zaměření její práce směřuje od realističtější formy (figurativní, části lidského těla, zvířecí motivy) ke stylizovanějším formám, vždy však s jasným literárním podtextem. Využívá specifické vlastnosti drátěného přediva: vzdušnost, transparentnost, možnost vrstvit tvary do sebe a při instalaci se snaží využívat světla a stínu jako hlavního expresivního prvku.

Tvůrkyně se účastní se mnoha kolektivních i sólových projektů doma i v zahraničí. Obdržela několik ocenění v různých oblastech své činnosti. Její práce jsou v soukromých i státních sbírkách doma i v zahraničí.

Blanka Šperková, autorka unikátní techniky prstového pletení, vytváří šperky i plastiky z drátu. K nové tvorbě ji v posledních letech inspirují vnoučata. Tak se také zrodila výstava Babka Blanka Šperková & Mariánka, Adámek a Dariánka.

Proč?

"Protože mi zůstalo už jen moje celoživotní hoby - pletení z drátu. S animovanými filmy, které jsem jezdila točit na Kolibu, jsem skončila už po rozpadu republiky. Pak jsem se hodně věnovala loutkovému divadlu a knížkám, ale obojí jsem postupně odbourávala. A vedlejší činnost se stala hlavní. Navíc vnučka Mariánka, jejíž nejen prarodiče, ale i rodiče jsou výtvarníci, začala brzy a moc hezky kreslit.V době covidu mi posílali její obrázky mobilem a pro mne se staly skvělou inspirací. Začala jsem je přetvářet do objektů. Když jsme měly s vnučkou v Praze první společnou výstavu, slíbila jsem i vnukovi Adámkovi, který je o tři roky mladší než Mariánka, že další výstava bude už i jeho. Našim výstavám říkám Mariánky a Adámci. Už loni před Vánoci byly Mariánky a Adámci k vidění v Praze a teď už vystavujeme všichni. Adámci jsou takové vodní nástroje, ne jenom čistá abstrakce. Ty se nedaly převést do 3D, takže jde o plošné zpracování. Figurky od Mariánky jsou prostorové. Mariánka už začíná kreslit moc realisticky, říkáme, že už umí nakreslit i psa u boudy, to už mne tak nebaví. A Adámkovy bagry a traktory taky pomalu dostávají konkrétnější podobu. Nejlepší je období, než děti začnou napodobovat knížky a postavy z filmů a seriálů. Proto se moc těším na třetí vnouče od druhého syna, Dariánku, která má teď něco přes rok. Už má pastelky tak jsme začaly."

CONTACTS
SERVICES
SCIENCE AND RESEARCH
ABOUT US