Sběratelský unikát pro sběratele a originální suvenýr: Mendelova pamětní bankovka

Moravské zemské muzeum vydalo v limitovaném množství unikátní pamětní bankovku s portrétem J. G. Mendela s nominální hodnotou nula euro. Bankovky jsou ze stoprocentního bavlněného papíru, který se používá při výrobě skutečných eurobankovek. Obsahují rovněž některé ochranné prvky jako hologram či mikrotisk. Každý kus je přitom originál, na svém povrchu nese pořadové číslo, stejně jako mají i skutečné peníze.

Pamětní bankovku si lze pořídit za 200 korun na pokladně Moravského zemského muzea v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu a také na e-shopu.

Moravské zemské muzeum ve svých sbírkách uchovává poměrně rozsáhlý fond J. G. Mendela, včetně vzácných rukopisů. Mendelianum MZM v areálu Biskupského dvora na Zelném trhu navíc sídlí v autentických prostorách Hospodářské společnosti, ve které Mendel třicet let aktivně působil, a kde také v roce 1865 poprvé zveřejnil výsledky svých pokusů s hybridy rostlin. Expozice, ve které se každý může stát vědcem, představuje osobnost a dílo J. G. Mendela a také souvislosti s dnešní genetikou, molekulární biologií a dalšími obory. Jedinečné jsou několikametrové modely DNA a genové exprese doplněné 3D animacemi, které umožňují návštěvníkům aktivní vstup do buňky.

Foto: Jan Cága
 

Na Biskupském dvoře pak najdou zájemci také první z informačních panelů poznávací stezky, kterou Moravské zemské muzeum nedávno zpřístupnilo veřejnosti. Stezka je provede Brnem po stopách Johanna Gregora Mendela a místech spojených s jeho prací i životem.

CONTACTS
SERVICES
SCIENCE AND RESEARCH
ABOUT US