Naladěno na jaro V.

15. 4. 2022

Symbolem Velikonoc jsou vajíčka a kuřátka. Hlas kura domácího ale všichni poznáte, takže si v novém díle ornitologické série Naladěno na jaro představíme neméně symbolický ptačí druh - vlaštovku obecnou. Parťáka jí dnes bude dělat jeden z nejroztomilejších ptáčků u nás, králíček obecný. Přejeme Vám krásné velikonoční svátky. A pokud nejste zrovna někde v přírodě, přijďte do Moravského zemského muzea! Dnes vstup volný!

Králíček obecný (Regulus regulus)

Ačkoliv se jedná o částečně tažný druh (s některými jedinci se u nás setkáme i v zimě), tak nemůžeme opomenout našeho nejmenšího ptáka. Název králíček dostal od žluté, u samců až oranžové barvy na temeni hlavy, která připomíná královskou korunu. Na to ostatně upozorňuje i jeho latinský název, který by se dal volně přeložit jako „malý král“. Jak už tomu u pěvců bývá, i na tento druh nás upozorní především jeho hlas, složený z hodně vysokých tónů. Pro některé lidi je tak jeho zpěv obtížně slyšitelný. Svou přítomnost králíček ohlašuje krátkým tří- nebo čtyřslabičným rychlým písknutím. Samotný zpěv se skládá z rychlého sledu stoupajících a klesajících tónů, které jsou zakončené trylkem. Za jasných a teplých dní jej můžeme slyšet po celý rok, nicméně nejvyšší aktivity dosahuje od dubna do června. Je vázán na jehličnaté stromy, především smrky. Na tahu se s ním však můžeme setkat kdekoliv. Dokonce i ve městech, kde často zimuje.

Vlaštovka obecná (Hirundo rustica)

Pro mnohé z nás je vlaštovka tím opravdovým poslem jara. Její jméno, dle jedné z teorií, nás upozorňuje právě na hlasový projev, který sestává z takřka nekonečného rychlého štěbetání a švitoření s občasným přerušením v podobě ostrého chřeštění. Právě proto už staří Řekové považovali vlaštovku za upovídaného ptáka. Zpívá v letu nebo při posedu blízko hnízda. Její zpěv oživuje zemědělské usedlosti, kde ji také nejčastěji najdeme. S vlaštovkou se u nás můžeme setkat od začátku dubna až do září. Typické je vytváření velkých podzimních hejn, která nocují hromadně v rákosinách. Na naší nahrávce doprovází vlaštovku čimčarání vrabce domácího (Passer domesticus).

CONTACTS
SERVICES
SCIENCE AND RESEARCH
ABOUT US