Mamutí ráj v Brně

To nejzajímavější z archeologického výzkumu při rekonstrukci teplovodní sítě v Brně-Štýřicích jsme si pro vás nechali nakonec.

V předchozích příspěvcích jsme vás seznámili s výzkumem novověkého starobrněnského hřbitova při ulici Vojtově, s nálezy spojenými s brněnským hradem z 11. století, stejně jako s méně očekávanými objevy – příkopem pochodového tábora římské armády v ulici Havlenově či s překvapivým nálezem hrobu pravěké ženy ve skrčené poloze v ulici Polní.

Největším překvapením se ale ukázaly být nálezy, které na nás v zemi čekaly ještě o tisíce let déle... Mamutí kosti a kamenné nástroje jejich lovců!

Přestože je širší okolí ulice Vídeňské jako naleziště ze starší doby kamenné známo již od poloviny 19. století, byl to rok 2009, kdy zde započal sice záchranný, svým způsobem však systematický archeologický výzkum stanice z období posledních lovců mamutů. Jistě však tušíte, že toto údobí naší minulosti není tak úplně "naší specializací". A tak jsme o spolupráci požádali kolegy z Ústavu Anthropos a Centra kulturní antropologie Moravského zemského muzea, kteří s námi již 15 let sledují a zkoumají každý výkop a zastavovanou plochu v okolí Vídeňské ulice.

Ani letos tomu nebylo jinak... Plošný výzkum jsme započali v parčíku na nároží ulic Vídeňské a Polní. Nález stoličky mláděte mamuta srstnatého a několika málo kamenných artefaktů nás sice potěšil, ale nepřekvapil, protože jsme je zde očekávali. Spíše jsme byli zklamaní, že nálezů není víc. O to větší překvapení nás čekalo o pár týdnů později.

Další plocha nové trasy teplovodu se nacházela při severní straně ulice Vojtovy, v těsném sousedství bytového domu č. 10. Zde kdysi býval starobrněnský hřbitov s kostelem sv. Václava, před ním raně středověké domy a ještě před nimi – lovci posledních mamutů!
 

Celý článek na webu archaiabrno.org

CONTACTS
SERVICES
SCIENCE AND RESEARCH
ABOUT US