Burianovi dinosauři letí až do Japonska

Burianovi dinosauři letí až do Japonska na výstavu „Dinosaur Dreams: Imagination and creation of the Lost World“ doslova přeloženo „Dinosauří sny: Představivost a stvoření ztraceného světa.“

Prostřednictvím asi dvaceti umělců z celého světa přiblíží výstava vývoj představ o období pravěku. Moravské zemské muzeum na ni zapůjčuje celkem osm paleontologických rekonstrukcí. Nebudou na ní chybět díla světoznámých autorů samotných počátků paleontologické rekonstrukce jako byli Charles Knight, Heinrich Harder nebo Benjamin Waterhouse Hawkins. „Mezi zapůjčenými díly z našich sbírek vévodí dva slavné Burianovy obrazy dinosaurů Tarbosaurus battar a Iguanodon bernissartensis, dále dramatický zápas dvou mořských plazů Tylosaurus dyspelor a Elasmosaurus platyurus a několik nádherných kvašů, které budou jistě lahodit vkusu japonských návštěvníků“, říká kurátorka paleontologické sbírky Moravského zemského muzea Růžena Gregorová. Několik obrazů zapůjčuje také Zoologická zahrada ve Dvoře Králové.

Výstava se koná od března do července 2023 ve dvou japonských muzeích: v Hyogo Prefectural Museum of Art Kobe City a v Ueno Royal Museum Tokyo.

Zájem o díla Zdeňka Buriana na mezinárodní platformě dokládá, že tento umělec stále patří v oblasti paleontologické rekonstrukce k nejvýznamnějším osobnostem. Nedávno byly jeho obrazy vystaveny v holandském Harlemu nebo ve Vídni.

Moravské zemské muzeum spravuje patrně nejvýznamnější sbírku paleontologických rekonstrukcí v České republice, která zahrnuje rovněž raná díla Burianovy tvorby.

CONTACTS
SERVICES
SCIENCE AND RESEARCH
ABOUT US