Jako růže. Móda zrcadlem doby

Ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti je otevřena od 31. 3. 2022 repríza výstavy Jako růže. Móda zrcadlem doby, která byla realizována v roce 2020 v Moravském zemském muzeu v Brně. Je na ní představen městský oděv z období mezi lety 1880 až 1925. Největší část exponátů pochází ze sbírek Etnografického ústavu Moravského zemského muzea, doplněných o předměty z Moravské galerie, Muzea města Brna a Slováckého muzea.

Oděv podléhal módním vlnám ve stále rychlejším tempu, které je dáno duchem doby, kulturním, společenským a vědeckotechnickým rozvojem. Přelom 19. a 20. století nazývaný jako belle époque (krásná doba) vystřídala krize a nejistota a nakonec strasti první světové války, které měly zásadní vliv i na oděv žen. Ty se musely přizpůsobit nedostatku materiálů i nové situaci vyžadující praktické oblečení, ve kterém mohly zastávat práci svých manželů. S koncem války a vznikem nové republiky se i móda vydala na zcela novou cestu jednoduchých linií a minimalistického zdobení, definitivního odložení korzetů, ale i na cestu šatů vyjadřujících národní sebevědomí svou výzdobou inspirovanou lidovou výšivkou.

Výstava prezentuje oblečení z přelomu 19. a 20. století. Můžeme na ní vidět šaty s tzv. turnýrou, nebo šunkovými rukávy, či oděvy s takzvanou husí hrudí ze začátku 20. století, ale i přešívané komplety z období první světové války a v neposlední řadě šaty se sníženým pasem typické pro 20. léta 20. století. Konvolut 27 dámských úborů doplňují pánské obleky. Opomenuty nezůstaly ani oděvy dětí. Samostatně je pak k vidění spodní prádlo, které kromě hygienické funkce, bylo nezbytné pro správné tvarování linie svrchních šatů. Součástí výstavy jsou i desítky doplňků od obuvi, přes kabelky, knoflíky, jehlice a hřebeny do vlasů, klobouky až po slunečníky.

Ve výstavě jsou nainstalovány interaktivní obrazovky, kde si mohou návštěvníci vyzkoušet postupné oblékání dámských společenských šatů, prolistovat několik desítek fotografií i dobových anekdot zaměřených na módu. V orientaci mezi textilními materiály i pojmy užitými v textech ve výstavě pomůže slovníček a pro hravé návštěvníky je připraven dámský budoár s modely určenými k vyzkoušení s možností vyfotografování.

Výstava je otevřena v hlavní budově Slováckého muzea v Uherském Hradišti ve Smetanových sadech do 7. srpna 2022.

Fotogalerie

Animace a prezentace z výstavy

KONTAKTY
SLUŽBY
VĚDA A VÝZKUM
O NÁS