Přednáškový sál Dietrichsteinského paláce, 4. 4. 2023 v 17:00 hod.
Přednášející RNDr. Jiří Kubásek, Ph.D. (Katedra experimentální biologie rostlin, PřF JČ, České Budějovice). Hlenky (Myxomycetes) nejsou houby. To už dnes víme jistě. Přesto je mykologové tradičně zkoumají pro podobnou tvárnost a životní styl. Současně také budí zájem návštěvníků přírody a v posledních letech je amatérští mykologové a fotografové čím dál více vyhledávají a fotografují. Rozvoj digitální (makro) fotografie a dostupnost počítačového zpracování snímků umožňují dnes každému trpělivému pozorovateli získat krásné obrázky těchto tvorů, často jen desetiny až jednotky mm velkých. No a hlenky, jak jste určitě také slyšeli, jsou inteligentní! Přednášející vám představí jejich pozoruhodný život a barevné architektonické skvosty, které tvoří jako vrcholnou fázi svého vývoje. Ve spolupráci s brněnskou pobočkou České vědecké společnosti pro mykologii.Ve spolupráci s brněnskou pobočkou České vědecké společnosti pro mykologii. Více zde.
Dietrichsteinský palác, 6. 4. 2023 v 17:30 hod.
Přednášející doc. PhDr. Jiří Militký, Ph.D., DSc. Přednáška se zabývá specifickou problematikou představující atypické pražské groše 1. poloviny 14. století se jmény Václava II. a Jana Lucemburského. Část z nich mohou být i dobová falza. Zdá se však, že řada z nich jsou mince vzniklé nejspíše na území Polska, kde byly také začleněny do místního peněžního oběhu. Více zde.
Přednáškový sál Dietrichsteinského paláce, 18. 4. 2023 v 17:00 hod.
Přednášející Lubomír Hašek (Velké Meziříčí). Přednášející seznámí posluchače se zajímavými nálezy hub na dvou maloplošných chráněných územích v CHKO Žďárské vrchy. Pozornost bude věnována také biotopům na těchto lokalitách a okrajově i fauně. Ve spolupráci s brněnskou pobočkou České vědecké společnosti pro mykologii. Více zde.
Přednáškový sál Dietrichsteinského paláce, 4. 5. 2023 v 17:30 hod.
Přednášející RNDr. Ivo Koláčný. Středozemní moře bylo častým dějištěm námořních bitev, kde se vedle panovnických flotil střetávaly s muslimskými piráty i rytířské řády. Mezi nejslavnější patřili rytíři Řádu sv. Jana Jeruzalémského (maltézští rytíři), toskánští rytíři Řádu sv. Štěpána nebo neapolští rytíři Řádu Panny Marie Betlémské. Po všech se dodnes zachovaly půvabné faleristické památky, byť jejich vojenský věhlas dávno pohasl. Více zde.